Irak'takı bankacılık sektör çalışanlarının uluslararası finansal raporlama standartları hakkında farkındalık analizi
Awareness analysis of banking sector employees in Iraq on international financial reporting standards
- Tez No: 793432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER CALAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın amacı, Irak bankacılık sektöründe UFRS'nin benimsenme durumunu araştırmaktır. Bu araştırma için dört hipotez oluşturulmuştur. Toplam 379 kişiye anket formu kullanılmış ve veri toplama yöntemi olarak üçlü Likert ölçeği kullanılarak hazırlanan altmış dört farklı Irak bankasından çalışan örneklemine dağıtılmıştır Araştırmanın yöntemi, istatistiki analiz yöntemleriyle açıklayıcı yaklaşımdır. Bu kapsamda demografik değişkenlerin ve soru ifadelerinin frekenas, oran ve yüzde değerleri hesaplanmış ve analiz yapılmıştır. Bulgulara göre Irak bankalarının uluslararası finansal raporlama standartlarını kullanmak istedikleri, çünkü Irak bankacılık personeli ve çalışanlarının bunu yapabilecek bilimsel ve pratik niteliklere sahip oldukları ve bu standartların kullanılmasının bu standartlara uygun olarak hazırlanan finansal raporları ayırt ettiği sonucuna varmıştır. Ayrıca, bu standartların uygulanmasının önündeki en büyük engelin ülkenin doğasında var olan istikrarsızlık olduğuna ve engellerden birinin de bu gereklilikleri takip etmemek olduğuna karar vermiş ve çalışma, bu standartları uygulayan devletlerin deneyimlerini ve bankacılık sektöründe standartların deneysel olarak uygulanmasını, bunların uygulanmasını engellemekten kaçınmanın en etkili yolu olarak gözden geçirmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the adoption of IFRS in the Iraqi banking sector. Four hypotheses have been formed for this research. A questionnaire was used in a total of 379 people and distributed to a sample of employees from sixty-four different Iraqi banks prepared using the triple Likert scale as a data collection method Themethod of restraining is an explanatory approach with statistical analysis methods. In this context, frekenas, ratio and percentage values of demographic variables and question expressions were calculated and analyzed. The findings concluded that Iraqi banks wanted to use international financial reporting standards because Iraqi banking personnel and employees were scientifically and practically qualified to do so, and that the use of these standards distinguished financial reports prepared in accordance with these standards. It also concluded that the greatest obstacle to the implementation of these standards is the instability inherent in the country, and one of the obstacles is not following these requirements, and the study reviewed the experience of states that have implemented these standards and the experimental application of standards in the banking sector as the most effective way to avoid hindering their implementation.