Sezgisel bulanık kümeler üzerine
On intuitionistic fuzzy sets
  1. Tez No: 793445
  2. Yazar: YEŞİM EZGİ ŞEREF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada sezgisel bulanık küme üzerinde tanımlanmış işlemler, seviye kümeleri, sezgisel bulanık kümelerdeki işlemlerin geometrik yorumları, kartezyen çarpımlar, gereklilik ve olasılık işlemleri incelenmiştir. Tez sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sezgisel bulanık mantık teoriye ve tezin amacına yer verilmiştir. İkinci bölümde, tez çalışması hakkında yapılan literatür araştırması verilmektedir. Üçüncü bölümde sezgisel bulanık küme kavramı, sezgisel bulanık kümeler üzerine işlemler ve özellikleri verilmektedir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde, sezgisel bulanık kümelerin seviye kümeleri ve sezgisel bulanık küme üzerindeki işlemlerin geometrik yorumları incelenmiştir. Altıncı ve yedinci bölümlerde, sezgisel bulanık kümeler üzerinde tanımlanmış beş tip kartezyen çarpımına ve özelliklerine, gereklilik, olasılık işlemlerine yer verilmiştir. Son bölümde, sonuç ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definition of intuitionistic fuzzy set is discussed. Operations, level sets, geometric interpretation of operators, cartesian products, necessity and probability operations defined over these sets are examined. It consists of eight sections. In the first section ,the intuitionistic fuzzy logic theory and the purpose of this thesis are presented. In the second section, the literature research on the intuitionistic fuzzy set theory is given. In the third section,the intuitionistic fuzzy set, operations over these sets and properties of operations are included. In the fourth and the fifth sections, level sets on the intuitionistic and the geometric interpretation of the operation are examined. In the sixth and seventh sections, five types of Cartesian products the necessity and the possibility operations defined on these sets are examined. In the last section, the conclusions and suggestions are given.