Yeni medya çağında dijital göçebelik: 21. yüzyılın gezginleri üzerine bir inceleme
Digital nomadism in the new media age: A study on 21st century travelers
- Tez No: 793487
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN NECATİ BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Dijital göçebeler, geçimlerini sağlamak için yeni medya teknolojilerini kullanan ve yerleşik hayatı reddederek yeni yerler keşfetme arzusu ile sık seyahat eden kişilerdir. Günümüzde giderek yaygınlaşan ve yerleşik hayatı reddederek mobil bir yaşam tarzı sunan dijital göçebelik, zaman ve mekândan bağımsız olarak çalışma olanağı tanımaktadır. Dijital göçebe yaşam tarzının temelini, uzaktan çalışma oluşturmaktadır. Kablosuz internet ve dizüstü bilgisayar ile diledikleri zaman esnek ve uzaktan çalışma imkanına sahip olan dijital göçebeler, seyahat edecekleri destinasyonları belirlerken ise aylık ortalama yaşam maliyeti, internet bağlantı hızı, iklim, doğal ve kültürel alanların çeşitliliği ve vize kolaylığı gibi kriterleri göz önünde bulundurmaktadırlar. Bu çalışma, dijital göçebe algısına yönelik bir çerçeve sunmanın yanı sıra dijital göçebe olma motivasyonları, destinasyon tercih kriterleri, dijital göçebe olmanın avantajlı ve dezavantajları durumları ve dijital göçebelerin geleceğe yönelik planları gibi çeşitli konular ışığında, topluluğa dair kapsamlı bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Dijital göçebe kavramına yönelik literatür incelendiğinde, araştırmaların az sayıda olduğu ve genellikle turizm disiplini çerçevesinde ele alındığı görülmüştür. Dijital göçebelerin farklı açılardan ele alınarak, günümüzdeki ve gelecekteki önemine dair bir çerçeve ortaya koymak, bu çalışmanın önemini oluşturmaktadır. Nitel bir araştırma olarak tasarlanan bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak dünyanın çeşitli milletlerinden 20 erkek ve 20 kadın olmak üzere toplam 40 kişiyle gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış mülakatlardan ve yine içerik analizi ile dünyanın en çok tercih edilen dijital göçebe platformu olan Nomad List'ten yararlanılmıştır. Elde edilen veriler, nitel analiz yazılım programlarından biri olan MAXQDA aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, dijital göçebe yaşam tarzının zamansal, mekânsal ve finansal açıdan özgürlük olarak tanımlandığı ve dijital göçebe yaşam tarzına uzun süreli olmasının ancak sürdürülebilir bir iş modeliyle mümkün olduğuna dair sonuçlara ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, sosyal medyanın dijital göçebeler için hem deneyimlerini paylaştıkları hem de iş bağlantıları kurmaları ve sosyalleşmeleri adına önemli bir araç olduğuna dair önemli çıkarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital nomads are people who use new media technologies to make a living and travel frequently with a desire to discover new places, rejecting settled life. Digital nomadism, which is becoming increasingly widespread today and offers a mobile lifestyle by rejecting settled-life, allows to work independently of time and non-spatial. The basis of the digital nomadic lifestyle is remote work. Digital nomads have the opportunity to work flexibly and remotely whenever they want with wireless internet and a laptop. When they determine the destinations they will travel to, they take into account criteria such as the average monthly cost of living, internet connection speed, climate, diversity of natural and cultural areas, and ease of visa. In this study, besides providing a framework for the perception of a digital nomad, digital nomad being motivations, criteria for the choice of destination, digital nomad digital nomads state the advantages and disadvantages of being and plans for the future in light of various issues such as, aims to provide a comprehensive perspective on the community. When the literature on the concept of digital nomad is examined, it has been seen that there are few researches and that they are usually carried out within the scope of tourism. The importance of this study is to put forward a framework for the current and future importance of digital nomads by considering them from different angles. Designed as a qualitative research, in this study as a method of data collection a total of 20 men and 20 women (totally 40 people) from the various nations of the world, semi-structured interviews was applied and qualitative data was collected. Second part of the analysis includes website content analysis. World's most preferred digital nomad's website“Nomad List”platform was used as a data resource. Content analysis carried out for data. The MAXQDA software program, which allows qualitative analysis, was used to analyze and visualize the obtained data. Within the scope of the research, it has been concluded that the digital nomadic lifestyle is defined as freedom in temporal, spatial and financial terms and that it is only possible to have a long-term digital nomadic lifestyle with a sustainable business model. İn addition, social media is an important tool for digital nomads to both share their experiences and establish business connections and socialize.