Kamu görevinde kadın: Sorunlar ve çözüm önerileri
Women in public service: Problems and solutions
- Tez No: 793503
- Danışmanlar: DR. TİJEN DÜNDAR SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tarih boyunca ev işleri ve çocuk bakımıyla ilgilenen ve yalnızca tarımsal faaliyetlere katılım haricinde iş hayatından olabildiğince uzak bir konumda olan kadının gerçek anlamda işgücüne katılması sanayi devrimi sonrasında mümkün olmuştur. Bu süreçte gerçekleşen teknolojik gelişmeler ve makineleşmeye bağlı olarak da daha fazla kadın istihdamı ortaya çıkmıştır. Ancak bugün hala toplumsal cinsiyet rolleri kadınlar için çalışma yaşamında birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Örneğin; ev işleri ve çocuk bakımı halen çoğu toplumda sadece kadına yüklenmiş bir sorumluluk olarak görülmekte; bu da günümüzde hala kadının işgücüne katılımını etkilemektedir. Çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşılması, modern toplumların temel hedeflerinden biridir. Ayrıca eşitliğin sağlanması, ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınların üretime katılarak ülkemizin kalkınmasının sağlanması açısından da önem arz etmektedir. Bu konuda gerekli iyileştirmeleri yapmayan veya yapamayan toplumların bunu gerçekleştirebilen toplumlara karşı her zaman bir adım geride olacağını belirtmek mümkündür. Bu çalışmada, tarihsel açıdan kadının çalışma yaşamına giriş serüveni ele alınmış, ardından çalışma hakkı, ayrımcılık yasağı ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi kavramlar açıklanmıştır. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde farklı kamu görevinde yer alan kadınların durumuna bakılmış ve kamu görevinde kadının karşılaştığı sorunlar anlatılmıştır. Kamu sektöründeki kadının mevcut durumu ortaya konularak, mevcut olan sorunlar ve eksiklikler için geleceğe yönelik olarak çözüm ve tavsiyeler belirtilmiştir. Temel insan hakları bağlamında kadının çalışma yaşamında eşit koşullarda yer alması ve ülkemizin modern dünya düzeyine kadın potansiyeliyle ulaşması gerekmektedir. Kamu otoritesinin öncülüğünde kamuda kadın istihdamı ve çalışma şartlarının eşitlenmesi için yapılması gerekenler hakkında bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The real participation of women in workforce, who have been involved in housework and childcare throughout history and who have been away from business life as much as possible, except for participating in agricultural activities, became only possible after the industrial revolution. After the technological developments and mechanization that took place in this process, women's employment has emerged a lot more. However, today, gender roles still bring many problems for women in working life. Housework and childcare are still seen as a responsibility only on women in most societies; this still causes many problems for the women in labor force participation today. Achieving gender equality in working life is one of the main goals of modern societies. In addition, reaching equality between women and men is also important in terms of ensuring the development of the country by women who participate in the production. It is possible that the countries which do not or cannot make the necessary improvements in this regard will always be one step behind those that do. In this study, the historical timeline of women's entry into working life is discussed, and then concepts such as the right to work, non-discrimination and gender equality are trying to be explained. In the following parts of the study, the situation of women in different public duties was examined and the problems faced by women in public office were declared. By presenting the current situation of women in the public sector, the study aims to indicate solutions and recommendations for the future for existing problems and failures. In the context of basic human rights, women should take part in working life under equal conditions and our country should reach the modern world level with its female potential. This work was aimed to be one of the resources for the public authority which should aim to increase women's employment in the public sector and achieve gender equality in the working conditions.