Türkiye'de kadın istihdamı ve iktisadi büyüme ilişkisi
The relationship of women employment and economic growth in Turkey
  1. Tez No: 793530
  2. Yazar: TUĞBA BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, kadın istihdamı ile iktisadi büyüme arasındaki ilişkinin Türkiye ekonomisi için teorik ve ampirik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Ampirik analizler, Türkiye ekonomisinin 2005:1-2022:9 dönemine ait aylık verileri ile gerçekleştirilmiştir. Sınır Testi aracılığıyla değişkenler arasındaki eşbütünleşme ilişkisi test edilmiştir. Değişkenlerin kısa ve uzun dönemli ilişkileri ise Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Model (ARDL) ile analiz edilmiştir. Toda-Yamamoto Nedensellik Testi kullanılarak ise değişkenlerin nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen ampirik analizler sonucunda kadın istihdamı ile iktisadi büyüme arasında eşbütünleşme ilişkisinin olmadığı saptanmıştır. ARDL modeli ile bulunan sonuçlar, kadın istihdamının iktisadi büyüme üzerinde uzun dönemde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisi olduğunu göstermiştir. Hata düzeltme modeli sonuçlarına göre ise kadın istihdamının iktisadi büyüme üzerindeki kısa dönemli etkisi belirsizdir. Kadın istihdamından ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisinin olduğu nedensellik analizi sonuçlarına göre tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed theoretical and empirical examination of the relationship between women employment and economic growth for the Turkish economy. Empirical analyzes were carried out with monthly data for the 2005:1-2022:9 period of Turkish economy. The cointegration relationship between variables was tested by bound test. The short-term and long-term relationships of the variables were examined by Autoregressive Distributed Lag Model (ARDL) estimations. In addition, the causality relationship of the variables was determined by using the Toda-Yamamoto Causality Test. According to the findings of the empirical analysis, it has been determined that there is no cointegration relationship between women employment and economic growth. The results from the ARDL model estimations indicated a significant and positive long-term impact of women employment on economic growth.According to the error correction model results, the short-term effect of women employment on economic growth is uncertain. The causality analysis results demostrated that there is a unidirectional casual relationship from women employment to economic growth.