Çalışma hayatında yaşanan değişmeler bağlamında güvencesizleştirme prekaryalaştırma örüntüleri: AVM çalışanları üzerine alan araştırması
Precarialization patterns in the context of changes in working life: A field research on the shopping mall workers
  1. Tez No: 793541
  2. Yazar: KENAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KÜÇÜKALİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı, küreselleşen iş gücü piyasasında ortaya çıkan esneklikler nedeniyle korumasız işçilerin oluşturduğu yeni bir sosyal tabakanın çalışma hayatında karşılaştıkları problemleri tanımlamak ve uygun çözüm yolları sunmaktır. Sayıları her geçen gün artan bu işçi sınıfı prekarya olarak adlandırılmaktadır. Prekarya sınıfı genellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaygın bir çalışma alanına sahiptir. Türkiye'de de postmodernleşmeyle birlikte neoliberal politikaların bir yansıması olarak prekaryal işçi sınıfının ağırlığı gözlemlenmektedir. Bu çalışma, prekarya sınıfının tanımlanması ve yaşadıkları problemlere sosyal politika önerileri geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, 2021 yılında İstanbul ili sınırları içerisinde 16 alışveriş merkezinde (AVM), 30 çalışan bireyle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler NVivo Pro 12 bilgisayar programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma ile elde edilen veriler prekaryal şeklinde çalışan bireylerin standart olmayan çalışma şekilleriyle, düşük ücretlendirme ve güvencesiz çalışmayla istihdam edildiklerini göstermektedir. İşsizliğin yaygın olması ve kamuda yer bulamama durumu bu sınıfı olumsuzluklarına rağmen AVM çalışanı olarak kalmaya zorlamaktadır. Bu araştırma sonucunda AVM çalışanlarının çalışma hayatlarında karşılaştıkları problemlere yönelik üç model geliştirilmiştir. Bunlardan ilki;“İşyeri Esaslı Sosyal Diyalog Modeli”, ikincisi“İşyeri Esaslı Hizmet Modeli”, sonuncusu“Çalışma Hayatının Güçlendirilmesi Modeli”dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the problems encountered by a new social stratum which are created by vulnerable workers due to the flexibility in the globalized labor market, and to offer appropriate solutions to these problems. This working class, whose members are increasing day by day, is named the precariat. The precariat class has a widespread working area in developed and developing countries. In Turkey, as a reflection of neoliberal policies with post modernization, the excess of the precariat working class is observed. This study was attempted to define the precariat class, and to develop social policy suggestions for the problems they experience. In this context, face to face interviews were held with 30 employees in 16 shopping centers within the borders of Istanbul in 2021. The data were analyzed with the help of NVivo Pro 12 computer program. The data obtained from the research illustrate that individuals working in the precariat are employed with non-standard working styles, low wages, and insecure working conditions. The prevalence of unemployment, and the inability to find a place in the public sector force precariat class to remain as a shopping center employee despite its adversities. As a result of this research, three special models have been developed for the problems faced by shopping mall center employees in their working lives. The first of these:“Workplace Based Social Dialogue Model”, the second“Workplace Based Service Model”, the last one is the“Workplace Empowerment Model”.