Erkekliğin üretim mekânı ve boş zaman geçirme pratiği olarak kahvehaneler: Bursa İznik örneği
Coffeehouses as production place of masculinity and leisure time practice: The case of Bursa Iznik
  1. Tez No: 793548
  2. Yazar: TUĞÇE NUR TÖREMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SAVAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler ve Kent Politikaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, kamusal alan içinde yer alan kahvehanelerde erkeklerin boş zaman geçirme pratikleri ile kahvehaneler üzerinden üretilen erkeklik algılarını inceler. Farklı demografik özellikler taşıyan erkeklikleri toplumsal cinsiyet, boş zaman geçirme pratiği ve mekân algısı üzerinden tartışır. Erkek homososyalliğini oluşturan mekân olan kahvehanelerin analizine ve erkekliğin mekânla kurduğu ilişkiye odaklanan çalışmalar görece azdır. Bu çalışmanın gösterdiği gibi erkeklik, tıpkı kadınlık gibi toplumsal ilişkilerin bir ürünü olarak şekillenen ve belli mekânlar üzerinden yeniden üretilip zamanla kabul gören bir toplumsal cinsiyet pratiğidir. Dolayısıyla bu çalışma erkekliğin toplumsal olarak nasıl inşa edildiği ve sürdürüldüğü, erkeklerin kamusal alanda boş zamanlarını nasıl değerlendirdikleri ve taşra olarak nitelendirilebilecek bir ilçede erkeklerin hangi imkânlarla sosyalleşme olanağı bulduklarına odaklanır. Bununla birlikte özellikle görüşmeci genç erkeklerin vurguladığı gibi boş zaman pratikleri kafeler ve diğer sosyalleşme pratikleriyle çeşitlenir. Bu bağlamda farklı erkeklik durumlarını anlamak ve erkeklerin mekân ile kurdukları ilişkileri gözlemlemek için oluşturulan bu tez Bursa'ya bağlı İznik ilçesindeki kahvehanelerde 25-45 yaş arası 20 erkekle yapılan derinlemesine görüşmelere dayanır. Aynı zamanda erkeklerin boş zamanlarını geçirdikleri bu mekanlarda katılımcı gözlem yönteminden de faydalanılarak, üretilen erkeklik pratikleri yerinde gözlemlenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines men's leisure time practices and perceptions of masculinity produced in coffeehouses in the public space. It discusses masculinities with different demographic characteristics through gender, leisure time practice and perception of space. There are relatively few studies that focus on the analysis of coffeehouses, which are the public spaces that constitute male homosociality, and the relationship that masculinity establishes with space. As this study shows, masculinity, just like femininity, is a gender practice that is shaped as a product of social relations and reproduced through certain spaces and accepted over time. Therefore, this study focuses on how masculinity is socially constructed and maintained, how men spend their free time in the public sphere, and what opportunities men find to socialize in a small town that can be described as a rural area. However, especially as the young interviewees emphasized, leisure time practices are diversified with cafes and other socialization practices. In this context, this thesis, which aimed to understand different masculinity situations and observe the relationships that men establish with space, is based on in-depth interviews with 20 men between the ages of 25-45 in coffee houses in Iznik district of Bursa. At the same time, masculinity practices produced in these places where men spend their free time are observed and analyzed on-site by using the participant observation method.