Polikistik over sendromu olan hastalarda anksiyete ve depresyonun hiperandrojenemiile ilişkisi
The relationship of anxiety and depression with hyperandrogenemia in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 793553
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN, PROF. DR. HAVVA GONCA TAMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen kompleks bir hastalıktır. Hastalar sıklıkla kliniğe hirsutizm, akne, alopesi, menstrüel düzensizlik ve infertilite şikayetleriyle başvururlar. PKOS'lu hastalarda depresyon ve anksiyete sık görülmektedir. PKOS tanılı hastalarda depresyon ve anksiyete ile hiperandrojeneminin ilişkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışma 01.04.2022-30.09.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran PKOS tanılı kadın hastalara Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Çalışma tek merkezli ve kesitseldir. Hastaların başvuru esnasında hekim tarafından antropometrik ölçümleri yapılmış, kan tetkikleri not edilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) versiyon 28.0 kullanılmıştır ve iki yönlü p değerinin
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a complex disease that is common in women of childbearing age. It is often associated with hirsutism, acne, alopecia, menstrual irregularity and infertility. Depression and anxiety are frequently observed in patients with PCOS. We aimed to investigate the relationship between depression and anxiety and hyperandrogenemia in patients diagnosed with PCOS. This study was conducted between 01.04.2022-30.09.2022. Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Beck Anxiety Scale (BAI) and Beck Depression Scale (BDI) were applied to female patients with PCOS who applied to Süleyman Yalçın City Hospital Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic. The study is single-center and cross-sectional. Anthropometric measurements of the patients were made by the physician at the time of admission, and blood tests were noted. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 28.0 was used for statistical analysis and cases with a two-way p value of