Konteyner terminali kapasite ölçüm kriterlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of container terminal capacity measurement criteria
  1. Tez No: 793556
  2. Yazar: İDİL ESRA ELVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Konteyner terminalleri, konteynerleşmiş yük taşımacılığının küresel lojistik ağlarında düğüm noktaları olarak büyük öneme sahiptirler. Konteyner hatları konteyner terminallerini konumlarına, hizmet kalitesi ile güvenilirliğine ve maliyetlerine göre tercih ederler. Bu noktalarda gemiler minimum beklemeli, hızlı bir şekilde hizmet almalı bununla birlikte yüksek maliyetli yatırımlar olan konteyner terminalleri maksimum verimlilikle kullanılmalıdırlar. Dünyada artan yük hacmiyle verimli çalışan bir limanda artan talebi karşılamak için liman alt yapısına yatırım yapma ihtiyacı doğmaktadır. Çeşitli faktörler terminal performansını etkilemektedir. Bu faktörler fiziksel ve operasyonel kapasite, denizden ve karadan erişilebilirlik, rıhtım ekipmanları ve depolama sahaları, iç ağlara bağlantılar vb. olarak sıralanabilir. Konteyner terminal sistemi en genel anlamda üç ana bileşenden oluşmaktadır. Bunlar deniz tarafında rıhtım, kara tarafında depolama sahası ve kapıdır. Çalışmanın amacı, konteyner terminal kapasitesinin ölçüm kriterlerini tartışmak, liman sistemi içerisinde varsa darboğazların nedenlerini belirleyerek yatırım karar verme sürecine yardımcı olacak değerlendirmeleri irdelemektir. Bu amaçla terminal bileşenlerinin kapasiteleri, teorik ifadeler, simülasyon yöntemi ve statik/dinamik ölçüm yöntemleriyle belirlenmiş ve gerçekleşen kullanım ile karşılaştırarak konteyner terminallerinin bütüncül değerlendirilmesine örnek teşkil edecek bir vaka çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Container ports are significant nodes in the global logistics networks of containerized freight transport. Container terminals have been preferred by container lines based on their location, service quality and reliability, and cost. At container terminals, ships should wait for a minimum, and get service quickly, however, container terminals, which are high-cost investments, should be used to the maximum of their efficiency. There is a need to invest in port infrastructure in order to meet the increasing demand for a port that works efficiently with increasing cargo volume in the world. Various factors affect terminal performance. These factors can be listed as physical and operational capacity, accessibility from sea and land, berth equipment and storage areas, connections to internal networks, etc. In the most general sense, the container terminal system consists of three main components. These are the quay on the seaside, the terminal stacking yard, and the gate on the land side. The aim of the study is to discuss the measurement criteria of container terminal capacity, determine the causes of bottlenecks in the port system, if any, and examine the evaluations that will help the investment decision-making process. For this purpose, the capacities of terminal components were determined by theoretical expressions, simulation, and static/dynamic measurement methods, and a case study was conducted to set an example for the holistic evaluation of container terminals by comparing them with actual usage.