Pülverizatörlerde traktör sürücüsü üzerinde pestisit kalıntısı miktarı üzerine bir araştırma
A research on the amount of pesti̇ci̇de residues on the tractor drivers in sprayer
- Tez No: 793572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bitkisel üretimde zararlı organizmalara karşı kimyasal mücadele uygulamaları tarımsal verimliliği arttırmasına karşın insan sağlığı, çevre ve doğal hayat açısından risklerde taşımaktadır. Traktör sürücülerinin pülverizatörlerin kalibrasyon yapma oranlarının düşük olması yanında kişisel koruyucu donanım kullanma alışkanlıklarının az olduğu bilinmektedir. Kabinsiz traktör varlığının fazlalığı ve pestisit uygulamalarında kullanılmasından dolayı traktör sürücülerinin sağlığı açısından önemli riskleri taşıdığı bilinmektedir. Pestisit uygulama sırasında sürücülerin maruz kaldıkları pestisit miktarlarının belirlenmesi alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma kabinsiz traktör ile tarla pülverizatöründe pestisit uygulamalarında sürücülerin maruz kaldığı pestisit kalıntısı miktarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Sürücünün vücudunun baş (ön-arka), göğüs, sırt, kol ve bacak bölgeleri esas alınmıştır. Denemelerde hava emişli meme (IDK 120-04) kullanılmıştır. Denemeler arazi şartlarında iki farklı püskürtme yüksekliği ( 50 ve 70 cm), iki farklı püskürtme basınç (5 ve 7 bar) değerlerinde yürütülmüştür. Traktör sürücüsü baş (ön-arka), göğüs, sırt, kol ve bacak bölgelerinde hacimsel ortalama çap, kaplama oranları ve damla sıklıkları incelenmiştir. Hacimsel ortalama çap, kaplama oranları ve damla sıklıklarının belirlenmesinde suya duyarlı kağıtlar kullanılmış olup analizleri Image Tool for Windows V3 görüntü işleme proğramı ile yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar istatistiki analizle değerlendirilmiştir. Hacimsel ortalama çap değeri açısından en küçük değer püskürtme yüksekliğinin 70 cm ve püskürtme basıncının 7 bar uygulamalarında kol bölgesinde 44,20 µm, en büyük değer yine kol bölgesinde 98,79 µm ile püskürtme yüksekliğinin 70 cm ve püskürtme basıncının 5 bar olduğu uygulamalarda elde edilmiştir. Kaplama oranı açısından en düşük göğüs kısmında püskürtme yüksekliğinin 70 cm olduğu durumda % 1,11 ve en yüksek kol bölgesinde püskürtme yüksekliğinin 50 cm ve püskürtme basıncının 7 bar olduğu uygulamalarda % 4,87 ile elde edilmiştir. Damla sıklığı açısından en düşük kol bölgesinde 17,25 adet/cm² püskürtme yüksekliğinin 70 cm ve püskürtme basıncının 7 bar, en yüksek değer ise kol bölgesinde 51,25 adet/cm² püskürtme yüksekliğinin 50 cm ve püskürtme basıncının 7 bar olduğu uygulamalarda elde edilmiştir. Dönüşlerde en yüksek hacimsel ortalama çap, kaplama oranı ve damla sıklık değerleri sırasıyla 86,53 µm ile kol, %3,87 bacak, 45,33 adet/cm² göğüs kısmında elde edilmiştir. Hedef yüzey olarak düşünülen örnekleme alanlarında ise en yüksek hacimsel ortalama çap, kaplama oranı ve damla sıklık değerleri sırasıyla 307.305 µm, %57.70 ve 405.25 adet/cm² olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although chemical control practices against harmful organisms in plant production increase agricultural productivity, they carry risks in terms of human health, environment and natural life. It is known that tractor drivers have a low rate of calibration of sprayers and a low habit of using personal protective equipment. It is known that there are significant risks to the health of tractor drivers due to the abundance of cabless tractors and their use in pesticide applications. Determining the pesticide amounts that drivers are exposed to during pesticide application is important in terms of determining the measures that can be taken. This study was carried out to determine the amount of pesticide residues that drivers are exposed to in pesticide applications in a tractor without a cabin and a field sprayer. The driver's body is based on head (anterior-back), chest, back, arm and leg regions. Air induction nozzle (IDK 120-04) was used in the trials. The experiments were carried out at two different spray heights (50 and 70 cm) and two different spray pressure (5 and 7 bar) values in field conditions. Volume median diameter (VMD), surface coverage (%) and density of droplet (piece/cm2) were investigated in the head (anterior-back), chest, back, arm and leg regions of the tractor driver's body. Water sensitive papers were used to determine the volume median diameter, surface coverage and density of droplet, and the analyzes were made with the Image Tool for Windows V3 image processing program. Obtained results were evaluated by statistical analysis. In terms of volume median diameter value, the smallest value was obtained in applications where the spray height was 70 cm and the spray pressure was 7 bar, 44.20 µm in the arm, and the maximum value was 98.79 µm in the arm, the spray height was 70 cm and the spray pressure was 5 bar. In terms of surface coverage, the lowest, spray height in the chest area was 1.11%, where the spray height was 70 cm, and the highest, spray height in the arm was 4.87% in applications where the spray height was 50 cm and the spray pressure was 7 bar. In terms of density of droplet, the lowest 17.25 pieces/cm² spray height was obtained at 70 cm and the spray pressure was 7 bar, and the highest value was 51.25 pieces/cm² in the arm, where the spray height was 50 cm and the spray pressure was 7 bar. The highest volume median diameter, surface coverage and density of droplet values were obtained in the 86.53 µm arm, 3.87% leg, and 45.33 pieces/cm² chest, respectively, with in the turns. In the sampling areas considered as the target surface, the highest volume median diameter, surface coverage and density of droplet values were obtained as 307.305µm, 57.70% and 405.25pieces/cm², respectively.