Avustralya ve Kanada'nın finansal okuryazarlık öğretim programlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of financial literacy curricula of Australia and Canada
  1. Tez No: 793594
  2. Yazar: ELİF BETÜL SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILDIZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Avustralya ve Kanada eyaletlerinden Ontario ve Quebec'in finansal okuryazarlık öğretim programlarının, programın öğeleri bağlamında karşılaştırılması amaçlanmıştır. Nitel bir araştırma olarak tasarlanan bu araştırmada nitel veri toplama yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. PISA 2012, 2015 ve 2018 finansal okuryazarlık değerlendirmelerinde yüksek performans sergilemeleri ve resmi finansal okuryazarlık öğretim programına sahip olmaları sebebiyle araştırma Avustralya ve Kanada ile sınırlı tutulmuştur. Araştırmada Avustralya ve Kanada'nın finansal okuryazarlık stratejileri incelenmiş, Avustralya'nın, Kanada eyaletlerinden Ontario ve Quebec'in finansal okuryazarlık öğretim programlarının amaçları, kazanımları, içerikleri, eğitim durumları, ölçme ve değerlendirme stratejileri belirlenmiştir. Sonrasında Avustralya ve Kanada eyaletlerinden Ontario ve Quebec finansal okuryazarlık öğretim programlarının öğeleri benzerlikleri ve farklılıkları bakımından analiz edilmiştir. Verilere Avustralya'nın ve Kanada eyaletlerinden Ontario ve Quebec'in erişime açık resmi web sitelerinden ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Avustralya ve Kanada'da politika önceliklerini belirlemek için oluşturulan finansal okuryazarlık stratejilerinin sonucunda finansal okuryazarlık becerileri eğitim programına dahil edilmiştir. Avustralya ve Kanada eyaletlerinden Ontario'nun finansal okuryazarlık öğretim programları disiplinler arası bir yaklaşım ile eğitim programına entegre edilmiştir. Kanada eyaletlerinden Quebec'te ise finansal okuryazarlık öğretim programı 11.sınıfta sosyal dersinin bir parçası olarak eğitim programının içerisinde yer alır. Avustralya, Ontario ve Quebec finansal okuryazarlık öğretim programları, öğrencilerin finansal kapasitelerinin ve finansal becerilerinin geliştirilmesini amaçlar. Bu sayede öğrencilerin finans dünyasında başarılı ve kendinden emin bir şekilde faaliyet göstermelerini, kendilerinin ve içinde bulunduğu toplumun sosyal ve ekonomik refahına katkıda bulunmalarını destekler. Finansal okuryazarlık öğretim programlarında tüketim, tasarruf, bütçe, kredi, faiz, vergi, kariyer planlama gibi konular ortaktır. Programlar ile bireylerin erken yaşlardan itibaren finansal alışkanlıklarını iyileştirmeleri, finansal durumlarını yönetmeleri, finansal araçları etkin bir şekilde kullanmaları amaçlanır. Eğitim programları öğrencilerin tüketici becerileri ile yatırım ve girişimcilik becerilerinin geliştirilmesini destekler. Avustralya, Ontario ve Quebec finansal okuryazarlık öğretim programlarında aktif ve öğrenci merkezli bir eğitim yaklaşımı izlenir. Avustralya, Ontario ve Quebec'te değerlendirme durumları, belirlenen hedeflere ulaşmak için tasarlanır ve öğrencilerin gerçek hayatta karşılaşacakları problemlere benzer problem durumları içerir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the financial literacy curriculum of Australia and the Canadian provinces of Ontario and Quebec, in the context of the elements of the program. In this research, which was designed as a qualitative research, document analysis method was used from qualitative data collection methods. The research was limited to Australia and Canada due to their high performance in the PISA 2012, 2015 and 2018 financial literacy assessments and their having a formal financial literacy curriculum. In the research, financial literacy strategies of Australia and Canada were examined, and the objectives, outcomes, contents, learning experiences, measurement and evaluation strategies of financial literacy curricula of Australia, Canadian provinces of Ontario and Quebec were determined. Afterwards, the elements of financial literacy curricula in Australia and the Canadian provinces of Ontario and Quebec were analyzed in terms of their similarities and differences. The data were obtained from the official websites of Australia and the Canadian provinces of Ontario and Quebec. According to the results of the research, financial literacy skills were included in the curriculum as a result of the financial literacy strategies created to determine policy priorities in Australia and Canada. The financial literacy curricula of Ontario, one of the Canadian provinces, and Australia are integrated into the curriculum with an interdisciplinary approach. In Quebec, one of the Canadian provinces, the financial literacy curriculum is included in the curriculum as a part of the social sciences in the 11th grade. Financial literacy curricula in Australia and the Canadian provinces of Ontario and Quebec aim to develop students' financial capacity and financial skills. In this way, it supports students to operate successfully and confidently in the financial world and to contribute to the social and economic welfare of themselves and the society they live in. Subjects such as consumption, savings, budget, credit, interest, tax, career planning are common in financial literacy curriculums. With the programs, it is aimed that individuals improve their financial habits from an early age, manage their financial situation, and use financial tools effectively. Curriculums support the development of students' consumer skills and investment and entrepreneurship skills. An active and student-centered learning experiences is followed in financial literacy curricula in Australia and the Canadian provinces of Ontario and Quebec. In Australia and the Canadian provinces of Ontario and Quebec, assessment situations are designed to meet set objectives and contain problem situations similar to those students will encounter in real life.