Demokrat Parti döneminde basında Türk İngiliz ilişkileri (1950-1960)
Turkish-English relations in the press during the Democratic Party period (1950-1960)
- Tez No: 857308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EDİP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde Demokrat Parti Döneminde (1950-1960) Türkiye'nin İngiltere ile olan ilişkilerinin basında nasıl yansıtıldığını incelemektedir. Bu amaçla, dönemin önde gelen Cumhuriyet, Milliyet, Akşam gibi gazeteleri taranarak Türk-İngiliz ilişkilerine ilişkin haber, yorum ve makaleler analiz edilmiştir. Ayrıca konu ile ilgili kitap, makale, tez ve arşiv kaynaklarından da yararlanılarak Türk- İngiliz ilişkileri ortaya koyulmuştur. Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde Demokrat Parti Dönemi öncesi Türk- İngiliz İlişkileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Demokrat Partili yıllarda İngiliz ilişkilerinin seyri ele alınırken çalışmanın büyük bölümünü kapsayan Orta Doğu Politikası ve son bölümde Kıbrıs Meselesi ele alınmıştır. Sonuç olarak Demokrat Parti döneminde Türk-İngiliz ilişkilerinin genel hatlarıyla olumlu bir çizgide ilerlediği, ancak bazı sorunlu alanların olduğu ve basının bu ilişkileri çoğunlukla destekleyici bir tutumla yansıttığı tespit edilmiştir. İngiltere lehine haberlerin çıkmasında SSCB tehlikesi de etkili olmuştur. Tez, Türk-İngiliz ilişkilerinin tarihsel, siyasi ve askeri boyutlarını bir arada ele alarak, bu alanda yapılmış çalışmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Turkey's relations with England were reflected in the press during the Democratic Party Period (1950-1960). For this purpose, leading newspapers of the period such as Cumhuriyet, Milliyet, Akşam were scanned and news, comments and articles regarding Turkish-British relations were analyzed. In addition, Turkish-British relations were revealed by using books, articles, theses and archive sources on the subject. Following the introduction part, the second part deals with Turkish-British Relations before the Democratic Party Era. In the third part, the course of British relations during the years of the Democratic Party is discussed, while the Middle East Policy, which covers the majority of the study, and the Cyprus Issue is discussed in the last part. As a result, it has been determined that Turkish-British relations during the Democratic Party period generally progressed in a positive direction, but there were some problematic areas and the press mostly reflected these relations with a supportive attitude. The danger of the USSR was also effective in the emergence of news in favor of England. The thesis aims to contribute to the studies in this field by considering the historical, political and military dimensions of Turkish-British relations together.