Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu (TCK m. 136/1-2)
Crime of unlawfully giving or seizing personal data (Turkish Penal Code art 136/1-2)
  1. Tez No: 793622
  2. Yazar: ORHAN GAZİ YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YERDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kitle iletişim araçlarının ve bilişim sistemlerinin etkinlik alanlarının genişlemesi ile kişisel verilerin çeşitliliği ve dolaşımı fevkalede artmıştır. Hayatımızın hemen her alanına ilişkin olan kişisel verilerin hukuk düzeni tarafından korunması, içinde bulunduğumuz ve bilişim çağı olarak ifade edilen bu dönemde oldukça önemlidir. Bu kapsamda ülkemizde diğer hukuk dallarının yanı sıra hak ve özgürlüklerin etkili koruma yollarından biri olma özelliğini sürdüren ceza hukukuna da başvurulmaktadır. Bu çalışmanın konusu, kişisel verilerin korunmasına yönelik ihdas edilen suç türlerinden biri olan ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 136. maddesinde düzenlenen kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçudur. Çalışma konusu suç; suç genel teorisi çerçevesinde ele alınmış, suçun maddi ve manevi unsurları itibariyle aydınlatılması açısından oldukça önemli olan“kişisel veri”ve“hukuka aykırılık”kavramları detaylı bir şekilde irdelenmiş ve bu kapsamda öğretide ileri sürülen görüşlere yer verilmiştir. Bununla birlikte suç, yargı kararları ışığında analiz edilmiş olup mevzuat ve uygulama noktasında karşılaşılan sorunlara çözüm önermeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the expansion of the activity areas of mass media and information systems, the diversity and circulation of personal data has increased tremendously. The protection of personal data related to almost every area of our lives by the legal order is very important in this period, which is expressed as the information age we live in. In this context, in addition to other branches of law, criminal law, which continues to be one of the effective ways of protecting rights and freedoms, is also applied in our country. The subject of this study is the crime of illegally giving or seizing personal data, which is one of the types of crime established for the protection of personal data and regulated in Article 136 of the Turkish Penal Code. The subject of study is crime; The concepts of“personal data”and“unlawfulness”, which are very important in terms of illuminating the crime in terms of its material and moral elements, are examined in detail within the framework of the general theory of crime, and in this context, the views put forward in the doctrine are included. However, crime has been analyzed in the light of judicial decisions and efforts have been made to propose solutions to the problems encountered in terms of legislation and implementation.