Tıp ceza hukukunda kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçu
Crime of illegal giving or seizing data in medical criminal law
  1. Tez No: 832048
  2. Yazar: ASLI ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AYGÜN EŞİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzün gelişen teknolojik imkanları, özellikle bilgisayar ve internetin yaygın kullanımı, her türlü bilgiye en hızlı sürede ulaşmayı kolaylaştırmıştır. Bilgi sisteminin“altyapısını”oluşturan kişisel veriler, insanın kimliğini belirgin kılan, insana dair her türlü bilgiyi içermektedir.“Kişisel sağlık verileri”, hassas nitelikli verilerdir. Kişisel Verilerin Korunması, Türk Anayasası'nda insan temel hak ve özgürlükleri kapsamında“insanın özel hayatının gizliliğinin korunması ve mahremiyet hakkı”çerçevesinde, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve ilgili hukuki düzenlemelerle sağlanmaktadır. Çalışmamız kapsamında, birinci bölümde kişisel veri, hassas veri, kişisel sağlık verisi tanımları yapılmaktadır. Kişisel verinin unsurları ve ilgili ulusal ve uluslararası düzenlemelere yer verilmiştir. Ayrıca, kişisel verilerin korunmasına ilişkin gelişmeler hakkında karşılaştırmalı hukuktan bazı örnekler bulunmaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) m. 136“Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme Suçu”Tıp Ceza Hukuku kapsamında, örnek yargı kararlarıyla birlikte incelenmektedir. Suçla korunan hukuki değer ve suçun hukuki konusu, suçun unsurları, özel işleniş biçimleri, kusurluluk, muhakeme ve yaptırım konuları incelenerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's developing technological opportunities, especially the widespread use of computers and the internet, have made it easier to reach all kinds of information in the fastest time. Personal data, which constitute the“infrastructure”of the information system, include all kinds of information about the person that makes the identity of the person evident.“Personal health data”is sensitive data. Protection of Personal Data is provided by the Law on Protection of Personal Data No. 6698, Turkish Penal Code and related legal regulations within the framework of“protection of the privacy of people's private life and the right to privacy”within the scope of human fundamental rights and freedoms in the Turkish Constitution. In this study, moving from this scope,“Crime of Unlawful Giving or Capturing Personal Data in Medical Criminal Law”has been examined. In the part of this research, we provide working definitions fort he following concepts: personal data, sensitive data, and individual health data. Our study also comprises examples pertaining to comparative law and legal systems. In the second part of study, article 136 of Turkish Penal Code number 5237 pertaining to“illegal acquization and submission of personal data”have been analyzed in tandem with examplary court sentences within the framework of Medical Penal Law. The material and legal subject matter of crime, the different factors of crime, the various ways of committing crime, the concept of liability, and finally the subject matter of sanctions and due court proceses are scrutunized and evaluated from various angles.