The Ukraine war and the public diplomacy performance of Russia and Ukraine
Ukrayna savaşı ve Rusya ve Ukrayna'nın kamu diplomasi performansları
  1. Tez No: 793638
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışmayı ve kamu diplomasisi uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Kamu diplomasisinin daha geniş bir kitleyi olabildiğince nesnel bir şekilde bilgilendirdiğini savunan bazı akademisyenlerin görüşlerinin aksine, bu tez devletlerin bazen ulusal, bölgesel ve küresel bağlamda kamuoyunu etkileyerek öznel konumlarını desteklemek için kamu diplomasisini kullandığını savunmaktadır. Bu tez, Ukrayna ve Rusya'da kamu diplomasisinin kullanımını da bu hipotezin doğrulanması olarak ele almaktadır. Tez altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde kamu diplomasisi kavramı üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölüm, Rus-Ukrayna çatışmasını irdelemektedir. Dördüncü bölümde Rusya'nın kamu diplomasisi, beşinci bölümde ise Ukrayna'nın kamu diplomasisi incelenmektedir. Sonuç bölümü, bu tezin ana bulgularını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the conflict between Ukraine and Russia and their public diplomacy implications. Contrary to the views of some scholars who argued that public diplomacy informs a wider audience as objectively as possible, this thesis argues that sometimes states use public diplomacy in order to promote their subjective positions by influencing the public opinion in national, regional, and global context. This thesis considers the use of public diplomacy in Ukraine and Russia as the affirmation of this hypothesis. In the first chapter, an introduction will be given. The thesis is composed of six chapters. After the introductory chapter, the second chapter focuses on the concept of public diplomacy. The third chapter scrutinizes the Russo-Ukrainian conflict. The fourth chapter elaborates on Russia's public diplomacy, while in the fifth chapter Ukraine's public diplomacy is analysed. The concluding chapter discusses the main findings of this thesis.