Okul yöneticilerinin kurumsal itibar algıları ile motivasyon ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the perceptions of corporate reputation and the levels of motivation and job satisfaction of education managers
- Tez No: 793639
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARAKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kurumsal itibar algısı, kurum paydaşları ile geliştirilen rasyonel ve duygusal net imaj olarak değerlendirilmektedir. Bu algı taklit edilmesi kolay olmayan ve nadir olarak kurumların sahip olduğu soyut değeri ifade etmektedir. Kurumsal düzeyde itibarı artıran önemli özelliklerden birisi de çalışanların motivasyonu ve iş doyum düzeyleridir. Bir kurumda motivasyon ve iş doyumu düzeyi yüksek olan çalışanlar, kurumları ile özdeşleşmekte ve kurumsal itibarı dış paydaşlar açısından daha olumlu duruma getirmektedir. Bu çalışmanın amacı okul yöneticilerinin kurumsal itibar algıları ile motivasyon ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu kapsamda ölçüm araçları kullanılarak toplanan verilerin analizi için LİSREL ve SPSS paket programlarından faydalanılmıştır. Analizlerde önem düzeyi p=0.01 olarak kabul edilmiş ve araştırmada öncelikle kullanılan ölçeklerin güvenilirlikleri ve geçerlilikleri incelenmiştir. Araştırmada araştırma hipotezlerine ait sonuçların incelenmesi için yapısal eşitlik modelleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin dağılımın incelenmesi için normal dağılım analizleri ve merkezi eğilim ölçümlerinden yararlanılmış olup okul yöneticilerinin her bir ölçüme katılım düzeyleri ise ortalama ve standart sapma değerleri ile incelenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için pearson korelasyon analizi ve okul yöneticilerinin demografik özelliklerinin incelenmesinde frekans ve yüzde analizi yapılmıştır. Çalışma kapsamında yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre, okul yöneticilerinin kurumsal itibar algısı, iş doyumu üzerinde anlamlı ve pozitif bir etki oluşturmaktadır. Yine okul yöneticilerinin iş doyumunun motivasyon üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi bulunmaktadır. Kurumsal itibarın iş doyumu üzerindeki etkisi anlamlı olmakta ve iş doyumunun motivasyon üzerindeki etkisi de anlamlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The perception of corporate reputation is evaluated as a rational and emotional clear image developed with corporate stakeholders. This perception expresses the intangible value of institutions that are not easy to imitate and rarely possess. One of the important features that increase the reputation at the corporate level is the motivation and job satisfaction levels of the employees. Employees with a high level of motivation and job satisfaction in an institution identify with their institutions and make corporate reputation more positive in terms of external stakeholders. The aim of this study is to examine the relationship between educational administrators' perceptions of corporate reputation and their motivation and job satisfaction levels. In this context, LISREL and SPSS package programs were used for the analysis of the data collected using the survey technique. The significance level was accepted as p=0.01 in the analyzes and the reliability and validity of the scales used in the research were examined first. Structural equation models were used to analyze the results of the research hypotheses. Normal distribution analyzes and central tendency measurements were used to examine the distribution of the data obtained within the scope of the research, and the level of participation of school administrators in each measurement was examined with mean and standard deviation values. Pearson correlation analysis was used to examine the relationships between the variables, and frequency and percentage analysis was used to examine the demographic characteristics of school administrators. According to the findings obtained after the analyzes made within the scope of the study, the perception of corporate reputation of school administrators has a significant and positive effect on job satisfaction. Again, job satisfaction of school administrators has a significant and positive effect on motivation. The effect of corporate reputation on job satisfaction is significant and the effect of job satisfaction on motivation is also significant.