Uluslararası kamu politikaları ve dijital diplomasi; Rusya-Ukrayna savaşında yeni medya araçlarının rolü
International public policies and digital diplomacy; the role of new media instruments in the Russia-Ukraine war
  1. Tez No: 829969
  2. Yazar: SELMA BATTIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Geçtiğimiz yüzyılın başından itibaren hızla gelişen bilgi, iletişim ve ulaşım araçları sayesinde tıpkı bireyler gibi devletlerin de iletişim biçimlerinde ve aynı zamanda yönetim modellerinde önemli değişimler yaşanmaktadır. Günümüzde modern devletlerin yönetim anlayışındaki değişimin en belirgin özelliği yönetim süreçlerine hem iç hem de dış kamuoylarının doğrudan ya da dolaylı olarak dahil edilmesidir. Benzer bir durum devletlerin iletişim aracı olan diplomasi için de geçerlidir. Bir başka ifadeyle uluslararası politikada devletler/hükümetler artık sadece başka devletlerin karar vericileri ile değil aynı zamanda hem kendi halkları hem de yabancı ülke halklarıyla iletişim kurmak durumundadır. Siyasal süreçlerin işleyişinde kitle iletişim araçlarının ve propaganda faaliyetlerinin önemi tartışmasızdır. Bilgi ve iletişim çağı olarak adlandırılan günümüz koşullarında yeni medya araçlarının devreye girmesiyle birlikte, propagandadan çok daha öte anlam ifade eden siyasal iletişim yeni boyutlar kazanmıştır. Özellikle internet tabanlı, etkileşimli iletişim araçları olan sosyal medya platformları bu konuda çığır açmış, bireylerden devletlere kadar küresel düzeyde irtibatlanmayı mümkün hâle getirmiştir. Hayatın hemen her alanında olduğu gibi uluslararası politika yapım süreçlerinde de aktif olarak kullanılan sosyal medya araçları devletlerin etkileşim alanlarını genişletmelerine imkân sağlamaktadır. Bu durum barış halinde ve olağan ilişkilerde olduğu gibi siyasi gerilimler ya da savaş halinde de geçerlidir. Bu tez çalışmasında uluslararası kamu politikaları, kamu diplomasisi ve dijital diplomasi arasındaki ilişkiye vurgu yapılarak yeni medya araçlarının, özellikle de sosyal medyanın siyasal iletişim stratejilerindeki fonksiyonu ortaya konacaktır. Yeni medya araçlarının uluslararası politika yapımında giderek artan bir öneme kavuştuğu gerçeği Şubat 2022'den itibaren dünyanın gündeminde olan Rusya-Ukrayna Savaşında tarafların sosyal medyayı araçsallaştırma eğilimleri ve bu konudaki performansları üzerinden somutlaştırılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the rapidly developing information, communication and transportation tools since the beginning of the last century, significant changes have been experienced in the forms of communication of states, as well as in management models, just like individuals. Today, the most distinctive feature of the change in the management approach of modern states is the direct or indirect inclusion of both internal and external public opinions in the management processes. A similar situation applies to diplomacy, which is a communication tool of states. In other words, states/governments in international politics now have to communicate not only with the decision makers of other states, but also with their own people and the peoples of foreign countries. The importance of mass media and propaganda activities in the functioning of political processes is indisputable. With the introduction of new media tools in today's conditions, which is called the information and communication age, political communication, which means much more than propaganda, has gained new dimensions. In particular, social media platforms, which are internet-based and interactive communication tools, have made a breakthrough in this regard and have made it possible to connect at the global level from individuals to states. Social media tools, which are actively used in international policy-making processes, as in almost all areas of life, allow states to expand their areas of interaction. This is true in times of peace and in ordinary relations, as well as in times of political tensions or war. In this thesis, the function of new media tools, especially social media, in political communication strategies will be revealed by emphasizing the relationship between international public policies, public diplomacy and digital diplomacy. The fact that new media tools have gained an increasing importance in international policy making will be tried to be embodied through the tendencies of the parties to instrumentalize social media in the Russia-Ukraine War, which has been on the agenda of the world since February 2022, and their performances on this issue.