China's foreign policy towards post-Soviet Russia and Central Asia: A neoclassical realist analysis
Çin'in Sovyet sonrası Rusya ve orta Asya'ya yönelik dış politikası: Neoklasik realist bir analiz
  1. Tez No: 793640
  2. Yazar: BURAK PİRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Çin'in Rusya ve Orta Asya'ya yönelik dış politikasını incelemeyi amaçlamaktadır. Çin'in bu bölgeye yönelik dış politikasının en iyi neoklasik realizm ile açıklandığı ileri sürülmektedir. Neoklasik realizm hem sistem hem de birim düzeyindeki faktörlere odaklandığından, bu tez öncelikle Çin'in Rusya ve Orta Asya'ya yönelik dış politikasının sistemik ve yerel itici güçlerini çerçevelendirmektedir. Bazı önemli noktalar, Çin'in ABD'ye karşı konumu, kalkınma ve istikrar hedeflerine ulaşırken ABD ile çatışmaktan kaçınma arzusudur. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra, ikinci bölüm Çin'in grand stratejisine ve Rusya ile Orta Asya'nın Çin'in hem uluslararası hem de yerel faktörler açısından Çin için önemine odaklanmaktadır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, Çin-Rusya ve Çin-Orta Asya ilişkilerindeki gelişmeler, ekonomi ve güvenlik boyutu başta olmak üzere ele alınmakta ve Ukrayna savaşının ilişkilere etkilerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine China's foreign policy towards Russia and Central Asia since the collapse of the Soviet Union. It is argued that China's foreign policy towards this region is best explained with neoclassical realism. Because neoclassical realism focuses both on system and unit level factors, this thesis will first frame the systemic and domestic drivers of China's foreign policy towards Russia and Central Asia. Some key points are the China's position against the United States US, and its desire to avoid confrontation with the US, while achieving its development and stability goals. The thesis is composed of five chapters. After the introduction, the second chapter focuses on China's grand strategy, and the importance of Russia and Central Asia for China for China's both international and domestic considerations. The third and fourth chapters focuses on the developments on China-Russia and China-Central Asia relations, mainly on economic and security aspects, and the effects of the Ukraine war on the relations are also emphasized.