Prosocial acts in early childhood: Transmission of maternal self-construals through parenting
Erken çocuklukta olumlu sosyal davranışlar: Benlik kurgularının ebeveynlik davranışları üzerinden aktarımı
  1. Tez No: 793657
  2. Yazar: AYBEGÜM MEMİŞOĞLU SANLI
  3. Danışmanlar: PROF. SİBEL KAZAK BERUMENT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezde annelerin benlik kurgularının çocuklarının olumlu sosyal davranışlarına ebeveynlik davranışları üzerinden aktarımının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, iki farklı çalışma yapılmıştır. Birinci çalışma, benlik kurguları ile ebeveynlik davranışları arasında bir ilişki olup olmadığını, ve hangi benlik kurguları ile hangi ebeveynlik davranışları arasında ilişki olduğunu test etmek için bir ön çalışma olarak düzenlenmiştir. İkinci çalışma ise çeşitli ebeveynlik davranışlarının (yakınlık/sıcaklık, açıklayıcı akıl yürütme, fiziksel ceza, kandırma ve yalan söyleme) annenin benlik kurguları (ilişkisel ve özerk) ile çocukların olumlu sosyal davranışları (reaktif yardım etme, proaktif yardım etme, paylaşma ve annenin değerlendirdiği olumlu sosyal davranışlar) arasındaki ilişkideki aracı rollerine odaklanılmıştır. Genel olarak, sonuçlar olumlu sosyal davranışların türüne bağlı olarak, benlik kurgularının farklı ebeveynlik davranışları üzerinden ilişkili olduğunu göstermiştir. Çocukların proaktif yardım etme davranışları sözkonusu olduğunda, hiçbir ebeveynlik davranışın aracı rolü anlamlı olarak bulunmamıştır. Ebeveynlerin açıklayıcı akıl yürütme davranışlarının aracı rolünün, annelerin benlik kurguları ile çocuklarının reaktif yardım etme davranışları arasındaki ilişkide hem ilişkisel benlik hem de özerk benlik kurgularının olduğu modelde anlamlı olduğu bulunmuştur. Ebeveynlerin kandırma ve yalan söyleme davranışlarının aracı rolünün ise annelerin ilişkisel benlik kurguları ile çocuklarının paylaşma davranışları arasındaki ilişkide anlamlı olduğu bulunmuştur. Son olarak, ebeveynlerin yakınlık/sıcaklık davranışlarının aracı rolü, annenin ilişkisel benliği ile annenin rapor ettiği olumlu sosyal davranışlar arasındaki ilişkide anlamlı olarak bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current thesis aims to investigate the transmission of maternal self-construals through parenting. For this aim, two different studies were conducted. Study 1 was conducted as a preliminary study to explore whether there is an association between self-construals and parenting practices. The aim was to identify which parenting practices were associated with maternal self-construals. Study 2 focused on how various parenting practices (warmth, reasoning, corporal punishment, deceiving lying) mediate the relationship between maternal self-construals (related, and autonomous self-construals) and child prosocial behavior outcomes (proactive helping, reactive helping, sharing, mother-report prosocial behaviors). Overall, the results suggested that self-construals are related to the child's outcomes through different parenting practices depending on the type of prosocial behaviors. Reasoning practices significantly mediated the relationship between children's self-construals and reactive helping behaviors in both models. Deceiving and lying practices significantly mediated the relationship between self-construals and sharing behaviors only for the model with related self-construals. Lastly, parental warmth significantly mediated the relationship between self-construals and mother-report prosocial outcomes of children only for the model with related self-construals. Results were discussed considering the relevant literature.