Eldivan (Çankırı) karaçam orman alanında zarar yapan çam keseböceği [Thaumetopoea wilkinsoni Tams (Lepidoptera: Notodontidae)]'nin biyolojisi ve zarar durumu
Biology and damage of the pine processionary moth (Thaumetopoea wilkinsoni Tams) (Lepidoptera: Notodontidae) in the Anatolian black pine forest in Eldivan (Çankırı)
- Tez No: 793666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KONDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Eldivan (Çankırı) karaçam orman alanında yürütülen ve Ülkemizin önemli orman zararlılarından biri olan Çam Keseböceği [Thaumetopoea wilkinsoni Tams (Lepidoptera: Notodontidae)]'nin biyolojisinin ve zarar durumunun ortaya konulmasının amaçlandığı bu çalışma 2021 ve 2022 yılları arasında yürütülmüştür. Nisan ayında yapılan arazi gözlemlerinde, ÇKB larvalarının henüz karaçam ağaçları üzerindeki keselerde bulunduğu, keseler içerisindeki ÇKB larvalarının Mayıs ayında birbiri ardına sıralı halde çam ağaçlarından pupa olmak üzere toprağa indikleri belirlenmiştir. ÇKB ergileri feromon tuzaklar kullanılarak tespit edilmiştir. 2021 yılında ilk kez 19.08.2021 günü (4 kelebek/tuzak); 2022 yılında ise 06.08.2022 günü (1,3 kelebek/tuzak) feromon tuzaklarda kelebek yakalanmıştır. Feromon tuzaklardaki en yüksek yakalanmalar ise 2021 yılında 16.09.2021 günü (42 kelebek/tuzak), 2022 yılında ise 29.08.2022 günü (27,3 kelebek/tuzak) gerçekleşmiştir. Feromon tuzaklarda tespit edilen en son ÇKB ergini yakalanmaları ise 2021 yılında 21.10.2021 günü (2,3 kelebek/tuzak), 2022 yılında ise 03.10.2022 günü (6 kelebek/tuzak) tespit edilmiştir. Buna göre 2021 yılında 63 günlük periyod boyunca tuzak başına ort. 187 adet, 2022 yılında ise 61 günlük periyot boyunca tuzak başına 112 adet ÇKB ergini yakalanmıştır. Buna göre ÇKB erginlerinin yaklaşık 2 ay boyunca arazide bulunabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This M.Sc. thesis was carried out to determine biology and damage of the Pine Processionary Moth (PPM) [Thaumetopoea wilkinsoni Tams (Lepidoptera: Notodontidae)], one of the most important forest pests in Turkey, between 2021 and 2022. The PPM larvae were observed to be in the nests on the Anatolian black pine trees during the field observations in April, and the larvae went into soil to pupate in the next weeks in May. The flight period of PPM adults was determined via pheromone traps. First adult catches of PPM adults in the pheromone traps were on August 19th in 2021 (4 moths/trap) and August 6th in 2022 (1.3 moths/trap). The highest trapped PPM adults were recorded on September 16th in 2021 (42 moths/trap) and August 29th in 2022 (27.3 moths/trap). The last trapped PPM adults were recorded on October 21st in 2021 (2.3 moths/trap) and October 3rd in 2022 (6 moths/trap). Results show that 187 PPM adults per trap were catched per trap in 2021 for 63 days period and 112 PPM adults per trap were catched per trap in 2022 during 61 days period. Thus, the flight period of PPM in Eldivan (Çankırı) was determined as a 2-month period.