Lineer olmayan maksimum-çarpım tipindeki operatörlerin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of non-linear maximum-product typeoperators
- Tez No: 793686
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY KIRCI SERENBAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 37
Özet
Lineer(doğrusal) negatif olmayan operatörlerin yaklaşımları Korovkin teoremi yardımı ile hesaplanır ve hata oranları bulunur. Bu hesaplamaların yanı sıra birde doğrusal olmayan yani maksimum-çarpım modelli operatörler de bulunmaktadır. Bu tarz operatörlerin hata oranlarının daha hassas gerçeğine daha yakın olabileceği görüldü. Sırasıyla maksimum-çarpım tipi Bernstein operatörleri, maksimum-çarpım tipi Szasz operatörler; maksimum-çarpım tipi genelleştirilmiş Szasz operatörleri ve modifiye Szasz operatörleri tanımlanmış, süreklilik modülü yardımıyla yaklaşım problemleri incelenmiştir. Son olarak lineer ve lineer olmayan yaklaşımlar arasındaki farklılıklar grafik ve örneklerle karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The approximations of linear(linear) non-negative operators are calculated with the help of Korovkin theorem and their error rates are found. In addition to these calculations, there are also non-linear operators with a maximum-product model. It has been seen that such operators can be closer to the fact that the error rates are more sensitive. The maximum-product type Bernstein operators, the maximum- product type Szasz operators, maximum- product generalized Szasz operators and modified Szasz operators are defined, respectively, and the approximation problems are investigated with the help of the continuity module. Finally, the differences between linear and nonlinear approximations are given comparatively with graphics and examples.