24.güneş çevrimi boyunca güneş aktivitesinin iklim değişimine etkisi ve sonuçları
The effect of solar activity on climate change and its consequences during the 24. solar cycle
- Tez No: 793689
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünya var olduğu sürece güneş aktivitesinin de var olduğu ve bu aktivitedeki değişimlerin iklim değişimini etkilediği bilinmektedir. Bu değişimler zamanla Dünya üzerindeki canlı yaşantısını ciddi şekilde etkileyen farklı iklim süreçlerinin yaşanmasına sebep olmuştur. Günümüzde iklim değişikliği ciddi bir problem halini almış ve dikkatler bu problem üzerinde yoğunlaşmıştır. Genel olarak bakıldığında iklim değişimi üzerinde birden fazla etmen mevcuttur. Güneş geçmişten bu güne bu etmenlerden biridir. Bu çalışmayla bu etmenin etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Ancak tek etmen olarak güneşi değerlendirmek doğru değildir. Özellikle sanayi devrimi sonrasında sera gazı ve aerosol salınımındaki artış güneş aktivitesinin etkisini ciddi boyutta maskelemiştir. Bu çalışmada Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan aylık ortalama yer sıcaklık verileri, SİLSO (Sunspot Index and Long-term Solar Observations) sitesinden alınan Güneş leke sayıları, NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) sitesinden alınan CO2 verileri, Space Weather sitesinden alınan F10.7 Güneş radyo akısı verileri ve Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü sitesinden alınan aerosol verileri kullanılmıştır. Bu çalışmada Antalya ili ve çevresinden 5 farklı ilden alınan 28 istasyona ait veriler kullanılmıştır. Elde edilen verilere korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda iklim ve Güneş aktivitesi arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Güneş, Güneş Aktivitesi, 24.Güneş Çevrimi, İklim Değişimi
Özet (Çeviri)
It is known that as long as the Earth exists, solar activity also exist and changes in this activity affect the climate change. These changes have led to different climatic processes that seriously affect the life on Earth over time. Today, climate change has become a serious problem and attentions has been focused on this problem. In general, there are multiple factors on climate change. The sun is one of these factors from the past to the present. In this study, the effect of this factor has been tried to be revealed. However, it is not correct to evaluate the sun as the only factor. Especially, after the industrial revolution, the increase in greenhouse gases and aerosols emissions has seriously masked the effect of solar activity. In this study, monthly average ground temperature data from the General Directorate of Meteorology, Sunspot numbers from SILSO (Sunspot Index and Long-term Solar Observations), CO2 data from NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), 10.7 cm Solar radio flux data from Space Weather website and the aerosol data obtained from the website of the General Directorate of State Meteorology were used. In this study, the data of 28 stations taken from Antalya province and 5 different provinces around Antalya were used. Correlation and regression analyzes were performed to the obtained data. As a result of these analysis, a low-level significant relationship between climate and solar activity was obtained. KEYWORDS: Sun, Solar Activity, 24. Solar Cycle, Climate Change