Pairings of colors with emotions in Turkish
Türkçe'de renklerin duygu ile eşleşmesi
  1. Tez No: 793703
  2. Yazar: HİLAL ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ÖGEL BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Metaforik ifadeler, belirli bir dildeki renkler ve duygular arasındaki ilişkileri ifade edebilir. Örneğin Türkçede hüzün için karalar bağlamak (Bas & Buyukkantarcıoglu, 2019) veya sararıp solmak kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı, renkler ve duygular arasındaki ilişkiyi görmektir. Türkçe 'de on temel renk terimi olan kırmızı, mavi, yeşil, sarı, siyah, beyaz, mor, pembe, turuncu ve gri renkleri ile altı temel duygu olarak öfke, üzüntü, mutluluk, şaşkınlık, tiksinme ve korku kullanılarak renkler ve duygular arasında ilişki incelenmek istenmiştir. Amaç, hangi renk ve duygunun yüksek bir korelasyonu paylaştığını görmektir. İlk deney setinde (1/A ve 1/B), katılımcılardan duygu sözcüklerini renklerle eşleştirme görevini gerçekleştirmeleri istenmiştir. İkinci deney setinde (2/A ve 2/B), katılımcılardan emoji benzeri yüzleri renklerle eşleştirme görevi yapmaları istenmiştir. Çalışmaya ilk etapta 780 kişi kar topu örneklem metodu ile dahil edilmiştir. Ancak, 389 kişi çalışmayı sonuna kadar tamamlamadan yarıda bırakmıştır. Bu yüzden ana analizler için 391 kişinin cevapları değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, bulunan yedi ilişkilendirme, renk ve duygu ilişkilendirmesine odaklanan önceki literatürle uyumludur. Bunlar öfke ile kırmızı ve siyah, üzüntü ile siyah ve beyaz, şaşkınlık ile sarı ve beyaz ve korku ile siyah şeklindedir. Ancak, puanlayıcılar arasındaki anlaşma düzeyi düşük bulunmuştur. Ek olarak, duygunun ilk aşamada kelime veya emoji benzeri formatlarda sunulduğu durumlarda sonuçlar anlamlı olarak bulunmuştur. Son olarak, emoji yüzlerini içeren deneyler, hangi duygu ve rengin en çok ilişkilendirildiği konusunda görece daha iyi sonuçlar vermiştir. Gelecekteki çalışmalar, kesin bir sonuca varmak için bu deneysel prosedürü daha büyük bir örneklem boyutuyla yeniden çalışmalıdır.
Özet (Çeviri)
Metaphorical expressions can imply the associations between colors and emotions within a specific language. For instance, tying black (karalar bağlamak) (Bas & Buyukkantarcıoglu, 2019) or withering away (sararıp solmak) are used for sadness in Turkish. The study aims to see the relationship between colors and emotions. Eleven basic color terms in Turkish which were red, blue, green, yellow, black, white, purple, pink, orange, and grey and six basic emotions which were anger, sadness, happiness, surprise, disgust, and fear used to see associations between colors and emotions. In the first set of experiments (1/A and 1/B), participants performed the matching emotion words with colors task. In the second set of studies (2/A and 2/B), participants were required to perform matching emoji–like faces with colors tasks. Initially, 780 individuals were recruited through snowball sampling. However, 389 of the participants left the study. Therefore, 391 individuals were investigated for primary analyses. According to the results, seven found associations were aligned with the previous literature. These were anger with red and black, sadness with black and white, surprise with yellow and white, and fear with black. However, the level of agreement among raters was low. In addition, results were significant in conditions where the emotion has presented in either word or emoji-like formats in the initial phase. Lastly, experiments that included emoji faces showed slightly better results on which emotion and color were most associated. Future studies should re-run this experimental procedure with a larger sample size to establish a firm conclusion.