The effect of work engagement on motivation: An application of a private container terminal in Aliağa Region
Motivasyonun işe bağlılığa etkisi: Aliağa Bölgesi'nde yer alan özel bir konteyner limanı uygulaması
- Tez No: 793704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SERDAR AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bireylerin içsel ve dışsal motivasyonları psikoloji alanında birçok çalışmanın konusu olmuştur. Kuruluşlar kar elde etmeyi ve yüksek performans göstermeyi amaçlayan tüzel kişiliklerdir. Örgütler, amaçlarına ulaşmak için kaynakları olan bireylerin motivasyonunu da incelemeye başlamışlardır. Limanlar da yüksek performans ve karlılığa ulaşmak için kurulan kuruluşlardır. Bu bağlamda liman çalışanlarının motivasyonu, işletmelerin hedeflerine ulaşması açısından önemlidir. Gelişen liman nesilleri ile limanlarda performans ve karlılık kadar çevre, güvenlik ve paydaş geri bildirimleri de önemli hale gelmiştir. Örgütlerin en önemli ve bağımlı paydaşları olan çalışanlar bu gelişmelerle birlikte çalışmaların konusu olmaya başlamıştır. Küresel ekonomide pay sahibi olan Türk limanları, dış paydaşlarının memnuniyetinin yanı sıra iç paydaşlarının performanslarını ve memnuniyetlerini artırmak için çeşitli girişimlerde bulunmaya başlamıştır. Bu girişimler zorunlu eğitimlerin dışında; bireyin kişisel gelişimini destekleyen eğitimler, her seviyeden çalışanı bir araya getiren toplantılar ve bireysel gelişimi destekleyen çalıştaylar olarak sıralanabilir.Bu çalışmada liman çalışanlarının işe bağlılıklarını incelemek ve motivasyonlarını nasıl etkilediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Ege bölgesinde yer alan özel bir limanda 211 çalışan ile anket çalışması yapılmış ve 93 kişiden dönüş alınmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri için tanımlayıcı istatistik (frekans analizi) yapıldı. Motivasyon ve işe bağlılık faktörleri için tanımlayıcı istatistikler (frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma) yapılmıştır. Ankette yer alan ölçeklerin güvenirliği için güvenirlik analizi (Cronbach's Alpha) yapılmıştır. Ölçeklerin faktör analizi için yeterliliğini ve uygunluğunu belirlemek için Kaiser-Meyer-Olkin ve Bartlett'in küresellik testleri testleri yapılmıştır. Ölçeklerde yer alan maddelerin faktörlerini belirlemek için faktör analizi uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için t-testi, tek yönlü ANOVA ve regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Örneklem kapsamında işe bağlılığın çalışanların motivasyonu üzerinde etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The intrinsic and extrinsic motivation of individuals has been the subject of many studies in psychology. Organizations are the legal entity that aims to make a profit and high performance. Organizations have also started to examine individuals' motivation because of that they are a resource to accomplish their targets. The ports are the organizations that are also established to reach high performance and profitability. In this regard, the motivation of the port employees is significant for the administration to achieve their targets. With the developing port generations, ports have become as important as performance and profitability as well as environmental, security, and stakeholder feedback. Employees, the most important and dependent stakeholders of organizations, have started to be the subject of studies with these developments. Turkish ports that have a share in the global economy have started to take several initiatives to increase the satisfaction of their internal stakeholders as well as to increase their performance and satisfaction of their external stakeholders. Apart from compulsory training, these initiatives can be listed as training that supports the personal development of the individual, meetings that bring together employees from all levels, and workshops that support individual development. This study, it is aimed to examine the work engagement of the port workers and to determine how these factors affect their motivation. In this context, a survey was conducted in a private terminal, in Aliağa region with 211 employees, and 93 people were returned. Descriptive statistics (frequency analysis) were performed for the demographic characteristics of the participants. Descriptive statistics (frequency, percentage, mean and standard deviation,) were carried out for the motivation and work engagement factors. Reliability analysis (Cronbach's Alpha) was performed for the reliability of the scales in the survey. To determine the adequacy and suitability of scales for the factor analysis, Kaiser-Meyer-Olkin and Bartlett's tests of sphericity tests were carried out. To determine the factors of the items in the scales, factor analysis was applied. T-test, one-way ANOVA and regression analysis methods were used to test the hypotheses of the study. Within the scope of the sample, work engagement affects the employees' motivation.