Belirli amaçlı Türkçe öğretimi: Edilgen yapı örneği
Teaching Turkish for specific purposes: Passive voices in Turkish
- Tez No: 793707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİLE EREN ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada İstanbulda bir devlet üniversitesinde Uçak Mühendisliğinde öğrenim görmekte olan B2 düzeyi uluslararası öğrencilere belirli amaçlı Türkçe öğretimi çerçevesinde edilgen yapıların öğretimi için dört dil becerisi kapsamında etkinlikler önerilmiştir. Bu doğrultuda, veri toplama aracı olarak açık uçlu ve seçmeli sorulardan oluşan bir anket tasarlanmıştır. Her beceri için ayrı sorular hazırlanmıştır. Öğretim üyelerine öğrencilerin dil yeterlilikleri ile ilgili beklentilerini saptamak için ihtiyaç tespit anketi uygulanmıştır. Öğrencilere akademik ve mesleki yaşantılarında Türkçeye duydukları ihtiyacı ölçmek için ihtiyaç analiz anketi yapılmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin akademik ve mesleki yaşantılarında edilgen yapıyla karşılaştıkları ve edilgen yapıya ihtiyaç duydukları bağlamlar tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında edilgen yapı etkinlikleri hazırlanmıştır ve öğrencilere uygulanmıştır. Ders içeriklerinden ve etkinlik çıktılarından elde edilen bulgular Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni (D-AOBM) B2 Düzeyi ve American Council on the Teaching of Foreign Language (ACTFL) İleri-Üst ve İleri-Orta düzey dil becerileri ölçütlerini karşılayp karşılayamadığı incelenmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin genel olarak Türkçe öğrenmeye karşı olumlu bir tutuma sahip olduklarını göstermiştir. Bulgular, öğrencilerin, edilgen yapı kullanımına akademik ve mesleki ilgileri ve ihtiyaçları ile uyumlu olarak,“laboratuvarda yönerge / talimatları okuma”,“alanla ilgili okul panosunda yer alan duyuruları okuma”,“derste öğretmeni dinleme”,“laboratuvar çalışmalarında talimatları dinleme”,“staj / iş görüşmesine katılma”ve“proje/ders raporu yazma”için Türkçeye ihtiyaç duyduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been proposed various activities involving four language skills to teach passive voice in Turkish to B2 level international students studying in Department of Aeronautical Engineering at a state university in Istanbul within the framework of teaching Turkish for specific purpose. Accordingly, a questionnaire for each skill, consisting of close-ended and open-ended questions, was designed as a data collection tool. A need assessment questionnaire was conducted to the faculty members to determine their expectations on the students'language proficiency. Also, an international student need analysis questionnaire was conducted to measure the students' need for Turkish in their academic and professional life. At the same time, it has been identified in which academic and professional contexts the students encountered the passive constructions and needed the use of the passivity. In line with the findings obtained from the questionnaires, materials were prepared and given to the students. The findings obtained from the course contents and the activity outputs were examined whether they meet learning outcomes of the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) B2 level and the American Council on the Teaching of Foreign Language (ACTFL) Advanced-High and Advanced-Mid level. The findings have showed that the students need Turkish in“reading instructions in the laboratory”,“reading the announcements on the school board”,“listening to the teacher in the lesson”,“listening to the instructions in the laboratory work”,“participating in an internship / job interview”and“writing a project/course report”.