Özel okul ve devlet okullarındaki lise öğrencilerinin psikolojik iyi oluşlarının fiziksel katılıma etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of psychological well-being of high school students in private and public schools on physical participation
  1. Tez No: 793711
  2. Yazar: ALİ YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARBAROS SERDAR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı lisede öğrenim gören öğrencilerin çeşitli demografik değişenlere göre psikolojik iyi oluş durumlarını, serbest zaman faaliyetlerine katılım düzeylerini etkileyip etkilemediğini tespit etmek ve serbest zaman faaliyetlerine katılım düzeylerine psikolojik iyilik hali durumlarının etkisini belirlemeye yöneliktir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021- 2022 eğitim öğretim yılı Isparta devlet ve özel okullarında öğrenim gören 16.094 öğrenci oluştururken örneklemi ise toplam 617 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, Ryff (1989) tarafından geliştirilmiş, Akın(2008) tarafından Türkçe adaptastonu yapılmış olan psikolojik İyi Olma Ölçeği, Godin ve Shephard(1985) tarafından geliştirilen Yerlisu Lapa ve Yağar (2015) tarafından Türkçe adaptasyon çalışması yapılmış Serbest Zaman Egzersiz Anketi kullanılmıştır. PİÖH Ölçeği'nin cronboach alfa güvenirlik katsayısı ,845 olarak hesaplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS programı ile yapılmıştır. Verilerin analizlerinde, bağımlı değişken ile bağımsız değişkenler arasındaki etkileri ölçmek için basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin analiz edilmesinde“pearson korelasyon”analizi uygulanmıştır. Demografik değişkenle arasındaki farklılık analiz etmek için One way Anova ve bağımsız T-testi yapılmıştır. Özel okul ve devlet okulundaki lise öğrencilerin psikolojik iyi oluş durumlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Özel okul öğrencilerinin fiziksel aktivitelerin psikolojik iyi oluş düzeylerine etkilerini kabul ettiği, ancak devlet okulu öğrencilerinin bu konuda kararsız kaldığı görülmektedir. Devlet okulu ile özel okul arasında önemli bir fark olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether it affects the psychological well-being of high school students according to various demographic changes, their participation in leisure activities and to determine the effect of psychological well-being on their participation in leisure activities. While the study group of the research consists of 16,094 students studying in Isparta public and private schools in the 2021-2022 academic year, the sample consists of a total of 617 students. The data of the study, personal information form, developed by Ryff (1989) and adapted to Turkish by Akın (2008), Psychological Well-Being Scale, developed by Godin and Shephard (1985) and adapted into Turkish by Yerlisu Lapa and Yağar (2015) Free Zaman Exercise Questionnaire was used. The cronboach alpha reliability coefficient of the PILD Scale was calculated as ,845. Data analysis was done with SPSS program. In the analysis of the data, simple linear regression analysis was performed to measure the effects between the dependent variable and the independent variables. Pearson correlation analysis was used to analyze the relationships between variables. One way Anova and independent t-test were performed to analyze the difference with the demographic variable. Significant differences were found in the psychological well-being of high school students in private and public schools. It is seen that private school students accept the effects of physical activities on their psychological well-being levels, but public school students are undecided on this issue. It is observed that there is a significant difference between public and private schools.