Kuşaklar arası farklılıkların örgütsel sessizlik üzerine etkisi: İstanbul'daki otel işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of generational differences on organizational silence: A study on hotel businesses in İstanbul
- Tez No: 793710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, İşletme, Sociology, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı kuşaklar arası farklılıkların örgütsel sessizlik tutumu üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma evrenini İstanbul ilinin Taksim ve çevresi bölgelerdeki dört ve beş yıldızlı otel işletmeleri oluşturmaktadır. Söz konusu otel işletmelerinde hiyerarşik yapının en üstünde yer alan çalışanlar (işverenler) hariç olmak üzere tüm alt, orta ve üst kademede yer alan çalışanlar araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Yüz yüze anket uygulaması, topla-bırak anket uygulaması ve online anket (Google Form) uygulaması yapılmıştır. Anket uygulaması sonucunda 402 adet ankete ulaşılmıştır. Elde edilen veriler, betimleyici istatistikler, cronbach's alpha, t testi ve one-way Anova testi kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca bağımsız örneklemler için iki faktörlü varyans analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, çalışanların mensubu oldukları kuşaklara göre bireysel sessizlik, örgütünü korumaya yönelik sessizlik ve çalışma arkadaşını korumaya yönelik sessizlik örgütsel sessizlik boyutlarına ilişkin elde ettikleri puanlar arasında anlamlı bir farklılık olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of generational differences on organizational silence attitude. The universe of the research consists of four and five star hotel businesses in Taksim and its surrounding regions of Istanbul. Except for the employees (employers) who are at the top of the hierarchical structure in the mentioned hotel businesses, all employees at the lower, middle and upper levels constitute the sample of the research. Face-to-face surveys, pick-and-drop surveys and online surveys (Google Forms) were implemented. As a result of the questionnaire application, 402 questionnaires were reached. The obtained data were analyzed using descriptive statistics, cronbach's alpha, one-way Anova test. Two-factor analysis of variance was performed for independent samples. As a result of the research, it has been understood that there is a significant difference between the scores of the employees regarding the dimensions of individual silence, silence to protect the organization and silence to protect their colleague, according to the generations they belong to.