حاشية العلامة خطيب زاده على شرح الوقاية لصدر الشريعةمن أول كتاب الطَّهارة إلى نهاية نواقض الوضوء دراسة وتحقيقاً
Haşiyetul-Allâme Hatibzâde'nin Hâşiyetün Ala Şerhi'l-Vikâye li Sadri'ş-Şeria adli eserinde Kitabu't-Tahara'dan Kitabu Nevâkidi'l-Vudû'a kadar tahkik ve incelemesi
- Tez No: 813228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Abdulsalam Yousuf Essa AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez, Allâme Hatibzâde'nin,“Hâşiyetün Ala Şerhi'l-Vikâye Li Sadri'ş-Şeria”adlı eserinin tahkik ve incelemesini ele almaktadır. Çalışma, Kitabu't-Tahara'dan, Kitabu Nevâkidi'l-Vudû' arası konular ile sınırlanacaktır. Bu çalışmanın önemi müellifin bu ilimdeki yerinden kaynaklanmaktadır. Kendisi Hicri 9, Asrın önde gelen âlimlerinden biridir. Yaşadığı dönemdeki kıraat, tefsir, fıkıh, dil ve akli ilimler gibi birçok ilimde söz sahibidir. Bu araştırmanın bir diğer önemi ise, Allâme el-Mahbûbî'nin Kitabu'l-Vikâye adlı eserindeki kapalı meselelerin bir şerhi olması ve taharete bağlı ibadetler babında incelenen konuları içermesinden kaynaklanmaktadır. Eserdeki konuların düzeni ve bölümlendirlmesi gayet güzeldir. Kitaptaki konulara ibâdetler ile başlanmış, sonra ameller ile devam edilmiştir. Müellif kitabı fıkhi kitap bölümlerine, ardından bablara ve furu'lara daha sonra faydalar ve uyarılar gibi kısımlara ayırmıştır. Hanefi imamlarının ve diğer mezhep sahiplerinin sözlerini de akıcı ve açık bir anlatımla sunmuştur. Bu çalışmada, eserin Türkiye'deki iki nüshasına itimat edilmiştir. Çalışmada, Hatibzâde'nin biyografisi, ilmi hayatı ve yaşadığı asır gibi konularda betimleyici-tarihsel yöntem izlenmiş, imla kur,allarına göre eserin istinsahı yapılmış ve sonra diğer nüshalarla karşılaştırılmıştır. İçindeki alıntı ve Hadislerin tahricinde ise tahkik ve yorumlama yöntemini kullanılmıştır. Bu çalışmanın en önemli bulgularından biri Müellifin, Hanefi ile Şafii ve bazen de Hanefi ile Maliki arasındaki görüş karşılaştırmasında çok ayrıntılara girmiş olmasının tespit edilmiş olmasıdır. Zira Müellif, Hanefilerin sözlerini takdim eder ve daha diğer mezheplerin imamlarının sözleriyle karşılaştırır. Karşılaştırma ve münakaşa esnasında çoğu zaman,“Şafi, Malik veya Ahmed'ten farkı olarak”gibi sözler kullanır. Hatibzâde, Hanefi mezhebi içindeki ihtilafı açıklamakla da ilgilenmiştir. İmam Ebu Hanife'nin görüşünden bahsetmekle yetinmemiş, aksine sık sık Ebu Yusuf ve Muhammed'in ve bazen de İmam Züfer ve el-Hassan'ın de görüşlerine yer vermiştir. Ayrıca bazen el-Kudûrî, el-Kerhî ve et-Tahavî'nin görüşülerine de atıfta bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with study and investigation on“Hashiyah by the scholar Khatibzadeh on sharh al-viqayah by Saderussharia”, and the scope of the study is determined by the beginning of the chapter of purity (Taharah) to the end of the invalidators of ablution (Navakıdu Al-Vudu'). The importance of this study comes from the scientific status of the author, as he is one of the most important figures of the 9. Century Hijri . He excelled in several sciences in his time, such as readings, interpretation, jurisprudence, language and mental arts. The importance of this explanation also comes from the fact that it is an explanation of the issues of the Al-Wiqayah : a book by Al-Mahboubi in the mysterious issues that he did not address in his explanation, as well as an explanation of the issues that he was offered to solve. The book also included precise issues in the chapter of worship related to Purity (Taharah), The book was distinguished by its good arrangement and division, as the author started it with acts of worship, then transactions, and divided the book into jurisprudential books, then chapters, then branches, then benefits and warnings. He also presented the sayings of the Hanafi Imams and other owners of the jurisprudential schools in a smooth manner and clear expression. This study relied on two copies of the manuscript in Turkey. To achieve its objectives, the study followed the descriptive-historical approach when translating the author Khatibzadeh, presenting his scientific and biography, defining his era, and the method of investigation and commentary in the investigated text when copying the text according to the rules of spelling, comparing its copies, and attributing quotes and sayings to their sources and contexts. The most important conclusions of this study were the following: The author expanded on the comparison between the opinion of the Hanafi and the Shafi'i, and sometimes between the Hanafi and the Maliki. He used to present the sayings of the Hanafis and then contrast them with the sayings of other imams of other schools of thought. He often says“contrary to Shafi'i, Malik or Ahmad”in the light of comparison and debate between opinions. Khatibzadeh was also interested in explaining the disagreement within the Hanafi school of thought,