Muhasebe meslek mensupları ve çalışanlarının iş stresi, iş tatmini ve iş performansı arasındaki ilişki üzerine Erzincan ilinde bir araştırma
A research on the relationship between job stress, job satisfaction and job performance of accounting professionals and employees in Erzincan province
- Tez No: 793753
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Muhasebe meslek mensupları ve onlara bağlı çalışanların pek çok etmenin etkisi altında kalmakla birlikte özellikle iş stresini yoğun olarak yaşamaktadırlar. Literatürde yer alan pek çok çalışmada iş stresinin iş performansı ve iş tatmin düzeylerini etkileyen önemli bir değişken olduğu görülmüştür. İş tatmin düzeyleri yüksek olan çalışanların iş performansının yüksek olacağı aşikardır. Bu çalışma muhasebe mesleğinin geleceği açısından gerekli tespitlerin ve iyileştirmelerin yapılması için iş tatmini, iş performansı ve iş stresi arasındaki ilişkilerin araştırılmasını hedeflemektedir. Araştırmanın ana kütlesini Erzincan'da görev yapan 202 muhasebe meslek mensubu ve çalışanı oluşturmaktadır. 202 adet anket formu değerlendirmeye alınmıştır. SPSS 21 ve AMOS 24 istatistiki paket programları aracılığıyla yapılan analizler sonucunda iş stresi ve iş tatmini arasında anlamlı ve negatif yönde, iş tatmini ve iş performansı arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fakat iş stresi ve iş performansı arasında bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca değişkenler açısından cinsiyet, eğitim, durumu, yaş ve çalışma sürelerinde farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Accountants and their subordinates are under the influence of many factors, but they experience intense job stress. In many studies in the literature, it has been observed that job stress is an important variable affecting job performance and job satisfaction levels. It is obvious that employees with high job satisfaction levels will have high job performance. This study aims to investigate the relationships between job satisfaction, job performance and job stress in order to make necessary determinations and improvements for the future of the accounting profession. The main body of the research consists of 202 professional accountants and employees working in Erzincan. 202 questionnaire forms were evaluated. As a result of the analyzes made through SPSS 21 and AMOS 24 statistical package programs, it was concluded that there is a significant and negative relationship between job stress and job satisfaction, and a significant and positive relationship between job satisfaction and job performance. However, it has been determined that there is no relationship between job stress and job performance. In addition, it was determined that there were differences in terms of variables in terms of gender, education, status, age and working time.