Öğrenen örgüt ve bilgi yönetimi etkileşiminde entelektüel sermayenin aracı rolü
Intermediate role of intellectual capital in the learning organization and knowledge management interaction
  1. Tez No: 793752
  2. Yazar: AYŞE NUR AYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrenen örgüt, bilgi yönetimi ve entelektüel sermaye kavramlarının önemi, öğrenen örgüt, bilgi yönetimi ve entelektüel sermaye kavramlarının firma üzerinde ne derece etkili olduğunun ölçülmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırma, 2021- 2022 öğretim yılında otomotiv yedek parça ihracatı yapan ve birçok farklı illerde / ülkelerde şubesi olan bir otomotiv şirketinde görev yapan çalışanlar ile sınırlıdır. Araştırma yapılan firmada online ve elden olmak üzere toplam 525 kişiye anket uygulanmış olup, yetersiz ve yanlış cevaplamalardan oluşan anket formları sebebiyle toplam 511 adet anket analize dahil edilmiş ve örneklemi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Öğrenen Örgüt Ölçeği”,“Bilgi Yönetimi Ölçeği”ve“Entelektüel Sermaye Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma sonucunda araştırmaya katılan çalışanların; cinsiyetlerine, eğitim durumuna, çalıştığı departmana ve unvana göre öğrenen örgüt algılarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Çalışmada bilgi yönetimine ilişkin cinsiyet, çalıştığı departman ve ünvana göre katılımcıların bilgi yönetimi ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermişken, eğitim durumuna göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık göstermemiştir. Cinsiyet, çalıştığı departman ve ünvana göre katılımcıların entelektüel sermaye ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir. Araştırma analizleri sonucunda elde edilen bulgular ışığında araştırmanın ana konusu olan öğrenen örgüt ve bilgi yönetimi etkileşiminde entelektüel sermayenin aracı rolü olduğunu ortaya çıkaran sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure and evaluate the importance of the concepts of learning organization, knowledge management and intellectual capital, and to what extent the concepts of learning organization, knowledge management and intellectual capital are effective on firm performance. The research is limited to the employees working in an automotive company that exports automotive spare parts and has branches in many different provinces / countries in the 2021-2022 academic year. In the company where the research was conducted, a total of 525 questionnaires were applied to 525 people, both online and by hand, and a total of 511 questionnaires were included in the analysis and constituted the sample due to the questionnaire forms consisting of insufficient and incorrect answers.“Learning Organization Scale”,“Knowledge Management Scale”and“Intellectual Capital Scale”were used to collect data. As a result of the study, the employees participating in the research; No significant difference was found in the learning organization perceptions according to their gender, educational status, department and title. While there was a statistically significant difference in the learning information management score of the participants according to the gender, department and title related to information management in the study, it did not show a statistically significant difference according to the education level. The scores on intellectual capital and the scores on learning information management according to gender, department and title showed a statistically significant difference, but did not show a statistically significant difference according to educational status. According to this result, it can be suggested that businesses invest in the human factor that gains importance in the competitive environment and give importance to the dimensions that will emerge in the learning organization studies and the efforts to create a perception of intellectual capital in order to make the perceptions that will emerge positive. In the light of the findings obtained as a result of the research analyzes, the results revealing the mediating role of intellectual capital in the interaction of learning organization and knowledge management, which is the main subject of the research, were obtained.