Ethiopia's contested national identities and security policy towards the horn of Africa, 1941-2012
Etiyopya'nin tartışmalı ulusal kimlikleri ve Afrika boynuzu'na yönelik güvenlik politikası, 1941-2012
  1. Tez No: 793763
  2. Yazar: IDRIS YEBA BUTA
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. DR. BAYRAM SİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Eski ve sömürgeleşmemiş bir devlet tarihine rağmen, modern Etiyopya devleti, 1960'lardan bu yana tekrar eden şiddetli ulusal kimlik çekişmelerine sahne olmuştur. Eritre, Oromo, Somali, Tigray ve diğer dışlanmış kimlik gruplarını temsil ettiklerini iddia eden milliyetçi hareketler, dışlayıcı ulus-devlet projesine karşı dahil olma, özerklik veya bağımsızlık savaşları yürüttüler. Bu iç savaşlar, Somali irredantizmi ve milliyetçi hareketlere verilen diğer dış desteklerle daha da karmaşıklaştı. Mevcut literatür, sömürge öncesi söylemlerin ve mirasın çağdaş ulusal kimlik çekişmelerini nasıl oluşturduğunu ve Etiyopya'nın bölgesel güvenlik politikalarını nasıl şekillendirdiğini anlama konusunda eksik kalmıştır. Bu çalışma, Etiyopya'nın ulusal kimliğinin nasıl oluşturulduğunu, tartışıldığını ve yeniden oluşturulduğunu ve bu çekişmelerin Haile Selassie'nin hükümdarlığı, Darg ve EPRDF rejimleri dönemlerinde bölgesel güvenlik politikalarını nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, iki aşamalı nitel araştırma tasarımı kullanılarak analitik olarak ayrı ancak işlevsel olarak bağlantılı olan ulusal kimlik çekişmeleri olgusu ile bölgesel güvenlik politikaları arasında köprü kurmak için bir analiz çerçevesi geliştirilmiştir. İlk olarak, birincil ve ikincil kaynaklardan toplanan veriler analiz edilmiş ve çok uluslu bir toplumdan bir ulus devlet inşa etmenin baskın söylemlerini ve karşı söylemleri oluşturmak için yorumlanmıştır. İkincisi, Haile Selassie, Darg ve EPRDF rejimleri dönemlerinde ulus devlet projelerine karşı yerel direniş ile bölgesel güvenlik politikaları arasındaki bağlantıları anlamak için uzun vadeli beş ayrıikili vaka seçilmiş ve analiz edilmiştir. Bu vakaların deneysel analizleri üç ana bulgu ortaya çıkarmıştır. Birincisi, ulusal kimlik çekişmeleri esas olarak dışlayıcı menşe mitinin ve tahakküm, sömürü ve marjinalleşme tarihinin kümülatif ürününe dayanan dışlayıcı ulus oluşturma politikalarının bir sonucudur. İkincisi, Etiyopya'nın sınırları paylaştığı devletlere yönelik güvenlik politikaları, öncelikle bu devletlerin milliyetçi hareketlerin dış desteğe erişmesine destek verme veya izin verme istekliliği ve kapasitesi ile şekillenmiştir. Üçüncüsü, Etiyopya'nın dış ilişkileri silah temin etmek için ittifaklara; ayrılıkçılığa ve irredantizme karşı toprak bütünlüğünün korunmasına diplomatik destek sağlamak için uluslararası örgütlere aktif katılım göstermeye yönelmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the ancient and non-colonial history of statehood, the modern Ethiopian state has been in recurring episodes of violent national identity contestations since the 1960s. Nationalist movements claimed to represent Eritrea, Oromo, Somali, Tigray, and other noncore identity groups waged wars of inclusion, autonomy, or independence against the exclusionary nation-state project. These internecine wars were further compounded by Somali irredentism and other external support for nationalist movements. Existing literature has gaps in understanding how precolonial discourses and legacy constituted contemporary national identity contestations and how they shape Ethiopia's regional security policies. This study aims to understand how Ethiopia's national identity has been constituted, contested, and reconstituted and how these contestations affected its regional security policies throughout the reign of the Haile Selassie, Darg, and EPRDF regimes. A framework of analysis is developed to bridge the analytically separate but functionally linked phenomena of national identity contestations and regional security policy using a two-stage qualitative research design. First, data collected from primary and secondary sources were analyzed and interpreted to establish the dominant discourses of constructing a nation-state out of a multiethnic society and counter-discourses. Second, five longitudinal dyadic cases were selected and analyzed to understand links between domestic resistance against nation-state projects and regional security policies across periods of the Haile Selassie, Darg, and EPRDF regimes. Empirical analyses of these cases revealed three main findings. First, national identity contestations were principally the function of exclusionary nation-building policies grounded in the cumulative product of the exclusionary myth of origin and the history of domination, exploitation, and marginalization. Second, Ethiopia's security policies toward states with which it shared boundaries were primarily shaped by the willingness and capacity of these states to support or allow nationalist movements to access external support. Third, Ethiopia's external relations were geared towards alliances to acquire arms and active involvement in international organizations to secure diplomatic cover for its territorial integrity against secessionism and irredentism.