The impact of real interest rate and inflation on economic growth in Ethiopia: An empirical analysis
Etiyopya'da reel faiz orani ve enflasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Ampirik bir analiz
- Tez No: 892459
- Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. TAYFUN TUNCAY TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma Etiyopya'da reel faiz oranı ve enflasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırmada zaman serisi verileri kullanılmış ve 1981'den 2022'ye kadar 42 yıllık bir örneklem büyüklüğü seçilmiştir. Bu çalışmada toplanan değişkenler reel faiz oranları, enflasyon ve GSYH büyümesinden oluşmaktadır. Çalışmada GSYH büyümesi bağımlı değişken olarak kullanılırken, reel faiz oranı ve enflasyon ise bağımsız değişkenler olarak kullanılmıştır. Çalışma, verileri Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) veritabanlarından elde etmiştir. Ayrıca değişkenler arasındaki kısa ve uzun vadeli ilişkilerini araştırmak için ekonometrik bir yaklaşım olarak çalışmada oto regresif dağıtılmış gecikme (ARDL) modeli kullanılmıştır. Sonuçlar, reel faiz oranları ile Etiyopya'nın ekonomik büyümesi arasında istatistiksel olarak anlamlı uzun vadeli negatif bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Ayrıca enflasyon Etiyopya'nın ekonomik büyümesi üzerinde zayıf ve uzun vadeli olumlu bir etki gösterdi. Çalışma, Etiyopyalı politika yapıcıların, iç borçlanmayı azaltarak ve para arzını artıran açık piyasadan devlet tahvili satın alarak toplam sermaye giderinin sermayenin marjinal kârlılığından daha düşük kalmasını garanti altına almak için reel faiz oranlarını düşürecek dengeli para politikaları benimsemesini tavsiye ediyor. Mevduat faiz oranını düşürmenin yanı sıra bankalar için borçlanmayı daha ucuz hale getirerek bankaların işletmelere ve tüketicilere daha düşük faiz oranlarıyla kredi sunmasına yardımcı olacak. Çalışma ayrıca, Etiyopya Ulusal Bankası'nın ekonomik kalkınmayı teşvik etmek amacıyla tek haneli enflasyon hedeflerini hedefleyerek fiyat istikrarını sağlamak ve enflasyon beklentilerini sabitlemek için enflasyon hedefleme çerçevesi uygulaması gerektiğini de öne sürüyor.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impact of the real interest rate and inflation on economic growth in Ethiopia. The research employed time series data and selected a sample size of 42 years, from 1981 to 2022. The variables collected in this study consisted of real interest rates, inflation, and GDP growth. The study used GDP growth as the dependent variable, while the real interest rate and inflation were the independent variables. The study collected all the datasets from the World Bank data and the International Monetary Fund's (IMF) World Economic Outlook databases. Furthermore, to investigate the variables' short-term and long-term relationships, the study employed an econometric analysis approach by implementing the autoregressive distributed lag (ARDL) model. The results have demonstrated a statistically significant long-term negative association between real interest rates and the economic growth of Ethiopia. Moreover, inflation displayed a weak, long-term positive effect on Ethiopia's economic growth. The study recommends that Ethiopian policymakers adopt balanced monetary policies to reduce real interest rates to guarantee that the total expense of capital remains lower than the marginal profitability of capital by lowering domestic borrowing and by purchasing government bonds from the open market, which increases the money supply and reduces the interest rate on deposits, as well as making borrowing cheaper for banks, which will help banks offer loans at lower interest rates to businesses and consumers. The study also suggests that the National Bank of Ethiopia should implement an inflation-targeting framework to ensure price stability and anchor inflation expectations by aiming for single-digit inflation targets to encourage economic development.