Edirne-Meriç nehri kumunun beton üretiminde kullanılması
Using the Edirne-Meriç river sand in concrete production
  1. Tez No: 793784
  2. Yazar: NİHAT ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Agregalar, betonun iskeletini oluşturan önemli bileşenler olarak vurgulanabilir. Aynı zamanda agregalar beton kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, beton üretiminde ince agrega olarak kullanılan kumun, temin kaynağına bağlı olarak betonun basınç dayanımı üzerindeki etkisi kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Gerçekleştirilen deneysel çalışmada beton üretiminde, Edirne ilindeki Meriç nehri kumu ile 3 farklı tarla ocağından alınan doğal kumlar kullanılmıştır. Beton tasarımlarında çimento dozajı 350 kg/m3 olarak esas alınmıştır. 4 farklı doğal kumun kullanıldığı tüm beton karışımlarında su/çimento oranı 0,54 ve 0,58 olarak belirlenmiştir. Üretimi gerçekleştirilen taze betonlarda slump (çökme) testleri yapılmıştır. Sertleşmiş beton örnekleri üzerinde basınç dayanımı ve eğilmede çekme dayanımı testleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda toplam 56 adet 15 cm ebatlarında küp numune ve 24 adet 10x10x50 cm kiriş numune üretilmiştir. 48 adet küp numune üzerinde 7 ve 28 günlük basınç dayanımı testleri gerçekleştirilmiştir. Kiriş numuneler üzerinde ise 28 günlük eğilmede çekme dayanımı testleri yapılmıştır. 28 günlük 8 adet 15 cm ebatlı küp numunelerde kuru birim hacim ağırlık değerleri belirlenmiştir. Ayrıca 28 günlük 24 adet küp numunenin ultrasonik dalga geçiş süreleri ölçülmüştür. Tüm deneysel çalışmaların sonucunda Edirne-Meriç nehir kumu ve tarla ocaklarından elde edilen doğal kum kullanılan betonlarda basınç dayanımı ve eğilmede çekme dayanımı değerleri arasında önemli farklılıkların olmadığı tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar değerlendirildiğinde, Edirne-Meriç nehir kumunun beton üretiminde kullanılmasının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aggregates can be highlighted as important components that make up the skeleton of concrete. Moreover, aggregates directly affect the concrete quality. In this study, the effect of sand used as fine aggregate in concrete production on the compressive strength of concrete, depending on the supply source of the sand, has been extensively investigated. In the experimental study, Meric river sand in Edirne and natural sands derived from 3 different field quarries were used in concrete designs. Cement dosage has been used as 350 kg/m3 in concrete designs. In all concrete designs using 4 different natural sands, the water/cement ratio values used were 0,54 and 0,58. Slump tests were carried out on the fresh concrete produced. Compressive strength and flexural strength tests were performed on hardened concrete samples. In the experimental studies, total of 56 cube samples of 15 cm in size and 24 beam samples (10x10x50 cm) were produced. 7 and 28 day compressive strength tests were carried out on 48 cube samples. 28-day flexural strength tests were carried out on beam specimens. 28-day dry unit weight of 8 cube samples with size of 15 cm was determined. In addition, ultrasonic wave transition times of 24 cube samples of 28-day were measured. As a result of all experimental studies, it was observed that there were no significant differences between compressive strength and flexural strength values in concretes using Edirne-Meric river sand and natural sand aggregates obtained from field quarries. When the studies were evaluated, it was concluded that Edirne-Meriç river sand is suitable to be used in concrete production.