Enerji sektöründe firma özelliklerinin sermaye maliyeti üzerindeki etkisinin belirlenmesi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Examining the effect of firm characteristics on the cost of capital in the energy sector: An application in Borsa İstanbul
- Tez No: 793786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyetine etki eden firmaya özgü faktörlerin enerji sektörü özelinde araştırılmasıdır. Araştırma hipotezleri, Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren 14 adet enerji firmasının 2016-2021 yıllarını kapsayan yıllık bazda verileri kullanılarak panel veri analizi yöntemiyle test edilmiştir. Analiz sonucunda; enerji firmalarında özsermaye karlılığının, hasılatın, pd/dd oranının ve firmaların faaliyet gösterdiği sürenin sermaye maliyeti ile istatistiki olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Yerli literatürde, enerji sektöründe firma özelliklerinin sermaye maliyetine etkisinin araştırıldığı güncel bir çalışma olmaması nedeniyle bu çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the firm-specific factors affecting the Weighted Average Cost of Capital in the energy sector. The research hypotheses are tested by panel data analysis method by using the annual data of 14 energy companies which operate in Borsa Istanbul covering the years between 2016-2021. The results suggest that the return on equity, revenue, M/B ratio and the period of operation of the companies in energy sector have a statistically significant relationship with the cost of capital. Domestic literature do not capture the effect of firm characteristics on the cost of capital in the energy sector. This study contributes to the literature by filling this gap.