Kamu görevlilerinin bedensel zararları nedeniyle oluşanmaddî tazminatın hesaplanması
Calculation of financal compensation for material injury of public officials
  1. Tez No: 793789
  2. Yazar: EMRE DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tazminat Hukukunun sürekli güncellenen ve yeni problemlere açık yapısı, farklı uygulamaları ve yorumları da beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda, kamu görevlilerinin bedensel zararları nedeniyle oluşan maddî tazminatın hesaplanması teze dahîl edilerek, idarenin sorumluluğunun oluştuğu durumlarda kamu görevlileri bakımından oluşan bedensel maddî zararın hesaplanması değerlendirmeye alınmıştır. Kamu görevlisinin maddî zarar kalemlerinden olan aylık (maaş) unsuru en azından işlemiş dönem bakımından bilinebilir olduğundan ve işleyecek dönemdeki geliri de bunun üzerinden hesaplanacağından, geliri bilinmeyenlere uygulanacak kurallara değinmeden, kamu görevlileri özelinde, kamu görevlilerinin bedensel tazminat hakları değerlendirilmiştir. Bedensel zararların hesaplanmasında uygulanacak ilkeler ve kullanılacak yöntemlere güncel yargı kararlarına da yer verilerek değinilmiştir. Kamu görevlileri bakımından iş gücü kaybı (efor) tazminatının görev aylığı üzerinden hesaplanması gerektiği, asgarî ücret üzerinden hesaplama yapılmaması gerektiği belirtilmiştir. Türk Borçlar Kanunu'nun 55. maddesinin mevcut hükmü uyarınca, idarenin kusurlu veya kusursuz sorumlu olduğu durumlarda yapılacak tazminat hesabında rücu edilebilen sosyal güvenlik ödemelerinin zarardan indirilemeyeceği, ancak idarenin kusursuz sorumluluğu bakımından kuralın değişmesi gerektiğine değinilmiştir. Tazminat Hukukunun günceli yakalamasının gerekliliği nedeniyle özellikle muhtemel yaşam süresinin güncel Türkiye İstatistik Kurumu verilerine uygun olarak belirlenmesi gerektiği belirtilmiştir. Geciken yargılama neticesinde tazminat alacağının enflasyon karşısında değer kaybetmesini önlemek adına, bilinen dönemdeki zararın, zararın doğduğu tarihten bilirkişi raporu tarihine kadar enflasyon oranıyla güncellenerek, tazminatın tamamına bilirkişi raporu tarihinden itibaren faiz uygulanması gerektiğine değinilmiştir. Nihayetinde, çalışmamız içerisinde, kamu görevlilerinin bedensel zararlar nedeniyle oluşan tazminat hakları, tüm unsurlarıyla birlikte güncel yargı kararlarıyla birlikte irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The constantly updated and open structure of the Compensation Law to new problems brings along different practices and interpretations. In this context, the calculation of the material compensation due to the bodily damages of public officials was included in the thesis and the calculation of the bodily material damage caused by public officials in cases where the responsibility of the administration occurred was taken into consideration. Since the monthly (salary) element, which is one of the material loss items of the public official, is at least known from the past career history of the officer and the probable income at future will be calculated on this basis, the rights of public officials to bodily compensation have been evaluated in the case of public officials without referring to the rules to be applied to those whose income is unknown. The principles to be applied and the methods to be used in the calculation of bodily harm are also mentioned by including the current judicial decisions. It is stated that the compensation for loss of labor (effort) in terms of public officials should be calculated on the basis of the duty pension and should not be calculated on the minimum wage. In accordance with the current provision of Article 55 of the Turkish Code of Obligations, it is mentioned that revocable social security payments in the calculation of the compensation in cases whether the administration is faulty or strictly liable cannot be deducted from the damage, however the rule should be changed in case of the strict liability of the administration. Due to the necessity of keeping up with the current level of the Compensation Law, it is stated that the probable life expectancy should be determined in accordance with the current TURKSTAT data. In order to prevent the compensation receivable from losing value in the face of inflation as a result of the delayed trial, it was mentioned that the loss in the known period should be updated with the inflation rate from the date of the loss to the date of the expert report and that interest should be applied to the entire compensation from the date of the expert report. Ultimately, in our study, the rights of public officials to compensation due to bodily harm were examined together with all its elements and current judicial decisions.