Pandemi döneminde kütüphanecilerin zaman algısı ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki: Halk Kütüphaneleri örneği
The relationship between time perception and burnout levels of librarians during the pandemic period: The example of Public Libraries
- Tez No: 793800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU UMUT ZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemisi nedeniyle dünya genelinde meydana gelen kapanmalarla birlikte değişen çalışma koşullarını ülkemiz genelinde kütüphane personellerinin çalışma şekilleri ve durumları özelinde ele alarak; pandemi döneminde halk kütüphanelerinde görev yapan kütüphanecilerin zaman algıları ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi bazı demografik değişkenler açısından incelemektir. Kütüphanecilerin zaman algıları ile tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki varlığının ölçülmesi planlanmıştır. Bu çalışma pandemi döneminde kütüphanecilerin zaman algıları ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ölçmektir. Çalışmanın kapsamını halk kütüphanelerinde görev alan kütüphaneciler oluşturmaktadır. Çalışmada araştırma modeli olarak nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama modeli ve veri toplama tekniği olarak anketler ve ölçekler kullanılmıştır. Kütüphanecilerin zaman algıları ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirebilmek adına Kişisel Bilgi Formu, zaman algısını değerlendirebilmek adına Zimbardo Zaman Algısı Envanteri ve tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi adına Maslach Tükenmişlik Ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to address the changing working conditions with the closures that occurred worldwide due to the Covid-19 pandemic, in particular the working styles and situations of library staff throughout our country; The aim of this study is to examine the relationship between time perceptions and burnout levels of librarians working in public libraries during the pandemic period in terms of some demographic variables. It was planned to measure the existence of a significant relationship between librarians' perceptions of time and their burnout levels. This study is to measure the relationship between librarians' perception of time and their burnout levels during the pandemic period. The scope of the study consists of librarians working in public libraries. In the study, survey model, which is one of the quantitative research methods, and questionnaires and scales were used as data collection technique. In order to evaluate the relationship between librarians' time perceptions and burnout levels, Personal Information Form was used as data collection tools, Zimbardo Time Perception Inventory was used to evaluate time perception, and Maslach Burnout Scale was used to determine burnout levels.