Diyabetli hastalarda ayak bakım davranışları ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişki
The relationship between foot care behaviors and health literacy in patients witdiabetesh
  1. Tez No: 919552
  2. Yazar: FUNDANUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÇATIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırma, diyabetli hastalarda ayak bakım davranışları ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilen araştırmanın evreni, Giresun ilindeki bir hastanenin Dahiliye Polikliniğine başvuranlar, örneklemi ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan diyabetli hastalardır. Araştırma 23 Ocak 2024-08 Kasım 2024 tarihleri arasında 384 diyabetli hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Ayak Bakım Davranışları Ölçeği (ABDÖ)”ve“Diyabetli Erişkin Hastalarda Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Student-t Test, Mann Whitney U testi, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis testi, Spearman ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the relationship between foot care behaviors and health literacy in diabetic patients. Material and Method: The population of the descriptive and correlational study was the patients who applied to the Internal Medicine Outpatient Clinic of a hospital in Giresun Province, and the sample was the patients with diabetes who met the inclusion criteria. The study was carried out on 384 patients with diabetes between the 23rd of January 2024 and the 8th of November 2024. Data were collected by the researcher through face-to-face interviews using the“Personal Information Form”, the“Foot Care Behavior Scale”and the“Health Literacy Scale in Adult Patients with Diabetes”. Descriptive statistics, Student t test, Mann-Whitney U test, one-way ANOVA, Kruskal-Wallis test, Spearman and Pearson correlation analysis were used to analyse the data.