Erişkinlerde sigara bağımlılığının aleksitimi düzeyine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of cigarette addiction on alexithymia levels in adults
  1. Tez No: 793809
  2. Yazar: ESRA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Psikoloji, Family Medicine, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Sigara kullanımı hem fiziksel hem de psikolojik bir bağımlılık olarak kabul edilir. Aleksitimi kısıtlı hayal gücü, bireyin duygularını anlatmasında ve çözümleme yeteneğinde azalma, empati yoksunluğu, dışa dönük kişisel özelliklere sahip olma ve dürtüsel davranışa meyil ile nitelendirilebilir. Nikotin bağımlılığının aleksitimi üzerine etkisi araştırılmış; fakat sonuçlar kısıtlıdır. Bizim çalışmamızdaki amaç da erişkinlerdeki sigara bağımlılığının aleksitimiye etkisini incelemektir GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Şişli Eğitim ASM'ye herhangi bir nedenle başvuran 18-65 yaş arasındaki bireylerden çalışmayı kabul edenlere, yüzyüze veya telefonla arayarak ulaşılıp anketimiz uygulanmıştır. Anket soruları; kişilerin sosyodemografik özellikleri, sigara bağımlılık düzeyini ölçen Fagerström Nikotin Bağımlılık testi ve Toronto Aleksitimi ölçeğinden yaralanılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM: Cigarette smoking is recognized as both a physical and psychological addiction. Alexithymia can be characterized by limited imagination, decreased ability to express and analyze one's own emotions, lack of empathy, having outgoing personal characteristics, and a tendency towards impulsive behavior. The effect of nicotine addiction on alexithymia has been studied, but the results are limited. The aim of our study is to examine the effect of cigarette addiction on alexithymia in adults. PATIENTS AND METHODS: In our study, those who agreed to participate in the study among individuals aged 18-65 years who applied to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Şişli Education ASM for any reason were contacted face-to-face or by phone and our questionnaire was applied. The survey questions were developed using individuals' socio-demographic characteristics, the Fagerström Nicotine Dependence Test, which measures the level of cigarette addiction, and the Toronto Alexithymia Scale.