Nar kabuğu ekstraktının siraz (Capoeta damascına) ve bizir(Carasobarbus luteus) balığı filetolarının bazı fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerine etkisi
The effect of pomegranate peel extract on some physical, chemical and microbiological properties of mesopotamian barb (Capoeta damascina) and yellow barbell (Carasobarbus luteus) fish fillets
  1. Tez No: 793854
  2. Yazar: RAYA SAADULDEEN SALEH SALEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN BURÇİN ÖZVURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada farklı konsantrasyonlarda hazırlanan nar kabuğu sulu ekstraktlarının Siraz ve Bizir balıklarının fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerine olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, belirtilen balık filetoları % 0, 0.5, 1 ve 1.5 oranında nar kabuğu içeren çözeltilerin içerisine yerleştirilmiş ve 12 saat boyunca çözelti içerisinde bekletilmiştir. Kontrol örnekler ve nar kabuğu ekstrakt çözeltilerinde bekletilen balık filetoları polietilen torbalar içerisinde 60 gün boyunca derin dondurucuda muhafaza edilmiş ve depolamanın 0, 10, 20, 30 ve 60. günlerinde fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Tüm Siraz ve Bizir balık filetolarının nem miktarlarının zaman içinde azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of pomegranate peel aqueous extracts prepared at different concentrations on the physical, chemical and microbiological properties of Mesopotamian barb and Yellow barbell fish were investigated. For this purpose, the mentioned fish fillets were placed in solutions containing 0, 0.5, 1 and 1.5% pomegranate peel and kept in the solution for 12 hours. Control samples and fish fillets kept in pomegranate peel extract solutions were stored in deep freezer for 60 days in polyethylene bags and physical, chemical and microbiological analyzes were performed on 0, 10, 20, 30 and 60 days of storage. It was found that the moisture content of all Mesopotamian barb and Yellow barbell fish fillets decreased over time.