Çankırı Karatekin Üniversitesi kampüs alanının zemin özelliklerinin incelenmesi
Investigation of soil properties of Uluyazi Campus Area, Çankırı Karatekin Üniversity
  1. Tez No: 793861
  2. Yazar: CUMHUR GÖKTUĞ YİNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SARIFAKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Geoteknik bölümü, mühendislik disiplinlerinin yaklaşımlarının bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Geoteknik bölümü oluşmadan önce zemin davranışı ve özellikleri jeoloji mühendisleri tarafından, yapısal tasarım ise inşaat mühendisleri tarafından takip ediliyordu. Zemin mekaniği geoteknik bilim dalının temelini oluşturmuştur. Karl Terzaghi geoteknik bilim dalının gelişmesine öncülük etmiştir. Türkiye'de son yıllarda gerçekleşen dere yatağı üzerine inşa edilen yapıların çökmesi, tünellerin çökmesi ve benzeri sorunlar geoteknik bölümünün kapsamına girmektedir. Bu çalışmada, Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Yerleşkesi zemin etüdü incelenmiştir. Geoteknik rapora göre olası problemler belirlenmiştir. Zemine ait özellikler belirlenmiştir. Zemin taşıma gücü hesaplanmıştır. Sonucun Türkiye deprem yönetmeliğine uygunluğu denetlenmiştir. Zemin oturması hesaplanmıştır. Binanın temeli seçilmiştir. Zeminin genel jeolojik yapısı analiz edilmiştir. Olası sorunlar için çözüm yolları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The geotechnical department was formed with the combination of the approaches of engineering disciplines. Before the geotechnical department was formed, soil behavior and characteristics were followed by geological engineers, while structural design was followed by civil engineers. Soil mechanics formed the basis of the geotechnical department. The geotechnical department led by Karl Terzaghi. Recent years in Turkey, the collapse of structures built on the creek, collapse of tunnels and similar problems included in the geotechnical department. In this study, The ground survey of Çankırı Karatekin Üniversitesi At Uluyazı Campus was analyzed. Possible problems were determined according to the geotechnical report. The ground characteristic was determined. The soil bearing capacity was calculated. The result was inspected for compliance with turkish earthquake regulations. The ground settlement was calculated. The basis of building was selected. The general geological structure of the ground was analyzed. The solution has been identified for possible problems.