Üniversite kampüslerinde sürdürülebilir peyzaj alanlarıoluşturmak için yenilikçi tasarım önerileriningeliştirilmesi: ODTÜ Kampüsü örneği
Developing innovative design suggestions to create sustainable landscape areas on university campuses: the case of METU Campus
  1. Tez No: 857566
  2. Yazar: GÜL UZUNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akademik, mesleki, sosyal ve bireysel gelişime büyük ölçüde katkı sağlayan üniversiteler, bulundukları toplumun sosyo-kültürel, ekonomik, politik ve teknolojik olarak gelişmesini sağlayan önemli eğitim kurumlarıdır. Kentlerde kampüs olarak konumlanan, eğitim, araştırma, uygulama işlevlerinin yanı sıra üniversite gençliğinin tüm gereksinimlerini karşılayan, geniş arazilere yayılmış üniversite kampüslerinin kent yapılaşmalarında doğa, estetik ve yeşil alanlarının önemli alanlarını oluşturduğu bilinmektedir. Üniversite yerleşkeleri açık ve yeşil alanlarındaki faaliyetler yıl boyunca düzenli olarak devam etmekle beraber dönemsel hizmetler ve teknik çalışmalar detaylı bir şekilde planlanmaktadır. Yeşil alanlarda yapılan bu çalışmaların kalıcı olabilmesi için periyodik faaliyetlerin kesintisiz olarak sürdürülmesi gerekmekte olup, bu sürdürülebilirliğin sağlanması adına somut uygulama yöntemleri paylaşılmalıdır. Bu tez çalışmasının amacı; kamusal peyzaj alanlarının sürdürülebilir hale getirilmesi için üniversite yerleşkelerinin açık ve yeşil alanlarında geliştirme ve yeniden yapım çalışma süreçleri saptamaktır. Çalışma sonucunda alternatif geliştirme ve yeniden yapım süreçleri saptanmış ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kampüsü'ne yönelik yenilikçi tasarım önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Universities, which contribute greatly to academic, professional, social and individual development, are important educational institutions that ensure the socio-cultural, economic, political and technological development of the society in which they are located. It is known that university campuses, which are located as campuses in cities, meet all the needs of university youth as well as education, research and application functions, and spread over large areas of land, constitute important areas of nature, aesthetics and green areas in urban structuring. While the activities in the open and green areas of university campuses continue regularly throughout the year, periodical services and technical works are planned in detail. In order for these works in green areas to be permanent, periodic activities should be continued uninterruptedly, and it is aimed to share concrete application methods to ensure this sustainability. The aim of this thesis is to determine the development and reconstruction work processes in the open and green areas of university campuses. As a result of the study, alternative improvement and remanufacturing parts were identified and advanced design suggestions for the Middle East Technical University (METU) Campus are presented.