Sürdürülebilir ürün tasarım ve geliştirme süreçlerinin ev tekstilleri kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of sustainable product design and developmentprocesses for home textiles
- Tez No: 793865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Üretim ve tüketimin artması ile zaman içerisinde büyük boyutlara ulaşan çevresel ve toplumsal sıkıntılar 'sürdürülebilirlik' kavramını ön plana çıkarmıştır. Bünyesinde farklı alanları barındıran, ekonomik açıdan yüksek gelir getiren yoğun üretim ve tüketimin olduğu moda ve tekstil endüstrisi tüm çıktıların parçasıdır. Bu sebeple moda ve tekstil endüstrisi içerisindeki işletmelerin ve tasarımcıların sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemesi önemlidir. Ürün geliştirme süreçlerinin en kritik kararlarının verildiği ürün tasarımı aşamasına sürdürülebilirliğin dahili, ürünün yaşam döngüsü boyunca ortaya çıkaracağı negatif etkileri ve ürünün toplam maliyetini etkilemektedir. Ancak ürün geliştirme ve tasarım süreçleri birçok değişkene sahip olması sebebiyle sistemli ve multidisipliner bir çalışma gerektirmektedir. Bu sebeple ürün geliştirme ve tasarım süreçlerini kavramak, sürdürülebilirlik için gerekliliktir. Sürdürülebilirliğin dahil edilmesi ile tasarımcılar için karmaşık bir hal alan ürün tasarım süreçlerinde, yardımcı araçlara gereksinim duyulmaktadır. Sürdürülebilir araç niteliğinde olan TED (Tekstil, Çevre, Tasarım)'in stratejileri, ürün geliştirme ve tasarım sürecini iyi yönetebilmeleri için tasarımcılara yönelik oluşturulmuştur. Bu çalışmada, sürdürülebilirliğin ve TED'in stratejilerinin ilgili süreçlerdeki uygulanabilirliğini gözlemlemek amacıyla ev tekstilinde faaliyet gösteren bir işletmenin ürün tasarım süreci incelenmektedir. Tez çalışmasında, elde edilecek verilerin çeşitliliğini ve güvenilirliğini arttırmak için karma araştırma yöntemi kullanılmakta ve eylem araştırması yürütülmektedir. Nitel veriler yapılandırılmış görüşme formu ile; nicel veriler, anket formu ile elde edilmektedir. Toplanan nitel veriler, içerik analiz yöntemi ile; nicel veriler, istatiksel analiz yöntemi ile analiz edilmektedir. Tez çalışmasında, ev tekstilinde faaliyet gösteren işletmenin ürün tasarım süreçlerine sürdürülebilirliği ve TED'in uygulama hali ve potansiyeli belirlenmiştir. Sürdürülebilirliğin ve TED'in stratejilerinin ilgili süreçlere dahil edilebildiği noktalar ve dahili sırasındaki eksikliklere yönelik elde edilen veriler ve öneriler paylaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability has gained importance with the increase in environmental and social problems due to the exponential growth in production and consumption. The fashion and textile industry is part of these problems due to the intensive production and consumption. Thus, it is important to establish a sustainable approach for the fashion and textile industry. The integration of sustainability to the product design process has a strong impact on the negative effects of the product. Thus, understanding this process is a growing necessity for sustainability. There is an urgent need for practical tools for designers to integrate sustainability. The strategies of TED (Textile, Environment, Design) have been created for designers to manage the design process. In this study, the product design process of a company operating in the field of home textiles is examined to assess the integration of sustainability and applicability of TED's strategies in corresponding processes. To increase the diversity and reliability of the data to be obtained in the study, a mixed research method is used and an action research is conducted. The integration of sustainability as well as the potential use and application of TED strategies in the product design process of a home textile company were determined. The data and suggestions obtained for the points where sustainability and TED strategies can be incorporated into the relevant processes and the deficiencies in their inclusion are presented.