Kanada, Hindistan ve Avustralya'da yerel yönetim ombudsmanları: Karşılaştırmalı bir analiz
Local government ombudsmen in Canada, India and Australia: A comparative analysis
- Tez No: 793890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR CANER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ombudsmanlık, kamu yönetiminin kötü eylem ve işlemlerine maruz kalan vatandaşların şikayetlerini alan ve bu şikayetleri çabuk, doğru ve güvenilir bir şekilde inceleyen, sonuç olarak elde ettiği raporları parlamentoya takdim eden bir kurumdur. Bu kurumun ulusal düzeyde uygulanmasının yanında yerel yönetimler düzeyinde de uygulanma alanı bulduğu görülmektedir. Yerel yönetimlerin üstlenmiş olduğu görevlerin giderek artması ve önemli özellikleri sebebiyle, merkezi yönetimler için kurulan ombudsmanlıkların yanı sıra mahalli sorumluluklarla donatılan yerel ombudsmanlıklar da oluşturulmuştur. Bu çalışmada ilk olarak incelenen Kanada'da, federal düzeyde bütün ülkeyi kapsayan bir ombudsmanlık kurulmadığı için eyalet ve bölge ombudsmanlarının kurulduğu görülmektedir. Çalışmada incelenen ikinci ülke olan Hindistan'da, her eyalet, belirli kamu görevlileriyle ilgili olarak yolsuzluk konusunda gelen şikayetlerle ilgilenmek üzere, yerel yönetimlerde Lokayukta olarak bilinen bir yerel ombudsmanlık kurulmuştur. Çalışmada son incelenecek olan Avustralya'da federal düzeyde ombudsman olmasına karşın, eyaletler düzeyinde 1971 yılında Batı Avustralya Eyaleti'nde başlayıp diğer bütün eyaletlerde kurulmuştur. Bu çalışmanın amacı Kanada, Hindistan ve Avustralya'nın yerel ombudsmanlık kurumu uygulamalarına ilişkin literatür taramasının ardından farklı perspektiflerden karşılaştırmalarını yapmaktır.
Özet (Çeviri)
The Ombudsman is an institution that receives the complaints of citizens who are exposed to bad actions and actions of the public administration, examines these complaints quickly, accurately and reliably, and presents the reports it obtains as a result to the parliament. It is seen that this institution finds an area of application at the level of local administrations as well as its implementation at the national level. Due to the increasing number of duties undertaken by local governments and their important characteristics, local ombudsmanships equipped with local responsibilities have been established as well as ombudsmanships established for central governments. In Canada, which was first examined in this study, it is seen that provincial and regional ombudsmen have been established since an ombudsman covering the whole country has not been established at the federal level. In India, the second country examined in the study, each state has established a local ombudsman, known as Lokayukta, in local governments to deal with corruption complaints against certain public officials. Although there is an ombudsman at the federal level in Australia, which will be examined last in the study, it started in the State of Western Australia in 1971 at the state level and was established in all other states. The aim of this study is to make comparisons from different perspectives after the literature review on the local ombudsman institution practices of Canada, India and Australia.