Çağdaş maliyetleme yaklaşımlarından değer mühendisliği kapsamında maliyet iyileştirmesi
Cost improvement within the scope of value engineering from contemporary costing approaches
  1. Tez No: 793893
  2. Yazar: CANAN BAŞARAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÜROL DURAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Değerli bir ürün üretmek ve bunu en düşük maliyetle sağlayabilmek işletmelerin en temel ve en stratejik hedeflerinden biridir. Değerin, maliyet ve kalitenin bir fonksiyonu olduğu düşünüldüğünde; istenilen kalitede, gerekli işlevlere sahip, teknik olarak kusursuz olan ürünün uygun fiyatla ve doğru zamanda elde edilmesi bu fonksiyonu sağlayacaktır. Değerin; en maliyet-etkin şekilde sağlanması içinse literatürde birçok yöntem yer almaktadır. Bu yöntemlerden biri olan değer mühendisliği, performans ve kalite gereksinimlerini korurken veya geliştirirken maliyetleri azaltabilen güçlü bir problem çözme aracıdır. Ancak bu stratejik önemine rağmen değer mühendisliği yaklaşımı hala ülkemiz işletme literatüründe ve birçok işletmede uygulanma için yer bulamamaktadır. Değer mühendisliği, disiplinler arası bir çalışma olup başarılı olabilmesi için organizasyon içinde her meslek grubunda ve her seviyedeki katılımcının dinamik ve yaratıcı bir ruha erişmek hususunda iş birliği içinde olması beklenmektedir. Bu uyumu yakalayacak sosyal dinamiklere sahip olan ekiplerin çalışmaları sistematik bir iş planı ile uygulandığında başarılı olabilmektedir. Değer mühendisliği analizinin, literatürdeki orijinal adıyla 'The Job Plan' nezdinde aşama aşama yapılması, bu aşamalarda, işletmenin faaliyet alanlarına göre oluşan maliyetlerini düşürebilmek için hangi unsurlar üzerinde çalışma yapılmasını gösterebilecek olması sebebiyle önemli bir faaliyettir. Çalışmada; inşaat-tesisat sektöründe faaliyet gösteren bir üretim işletmesinin, örnek olarak ele alınan bir projesinin maliyetleri, değer mühendisliği yaklaşımıyla değerlendirilmiş ve değer mühendisliği uygulamalarının maliyetler üzerindeki iyileştirme etkisi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Producing a valuable product and providing it at the lowest cost is one of the most basic and strategic goals of a business. Considering that value is a function of cost and quality; obtaining the desired quality, functional, technically perfect product at an affordable price and at the right time will provide this function. There are many methods in the literature to provide value the most cost-effective way. One of these methods, value engineering, is a powerful problem-solving tool that can reduce costs while maintaining or improving performance and quality requirements. However, despite this strategic importance, value engineering approach still cannot find a place of application in our contry's business literature and many busninesses. Value engineering is an interdisciplinary study and in order for it to be successful, the cooperation of each professional group and participant from all levels within the organization is expected to reach a dynamic and creative spirit. The studies of the teams that have the social dynamics to achieve this harmony can be successful when applied with a systematic business plan. It is an important activity to carry out the value engineering analysis step by step with the original name in the literature, 'The Job Plan', as it will show which elements should be studied in order to reduce the costs of the enterprise according to the fields of activity at these stages. In this study ; the costs of a project of a production company operating in the construction-installation field, which is considered as an example, were evaluated with the value engineering approach and the improvement effect of value engineering applications on the costs was tried to be determined.