An analysis of turkish foreign policy toward the turkic world: Identity and institutionalisation
Türk dünyasına yönelik Türk dış politikasının analizi: Kimlik ve kurumsallaşma
  1. Tez No: 793902
  2. Yazar: LÜTFİ KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT ÇELİKPALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Kimlik üzerine gelişen literatür, ortak veya benzer bir kimliğe sahip devletler arasındaki etkileşimlere yönelik sistematik bir ilgiden yoksundur. Bu nedenle bu çalışma, ortak veya benzer bir kimliğe sahip olduklarını iddia eden devletler arası ilişkileri incelemeyi tercih etmektedir. Bunu yapmak için de devletlerin tarihsel yaşanmışlıklarını ortaya koyarak, işbirliklerinin boyutlarını ve işbirliklerinin motivasyonunu tek bir çerçevede sorgulamaktadır. Bu çerçevede, Türk Kimliğini ve Türk Kimliğinin Türk Dış Politikası üzerindeki etkisini anlamak, Türkiye'nin ve Türk Dünyası içerisinde yer alan devletlerin tarihsel yaşanmışlıklarının ortaya koymak ve Türkiye ile Türk Dünyası devletleri arasındaki ilişkilerin motivasyonunun ne olduğunu özellikle Türk Devletletleri Teşkilatı üzerinden sorgulamak odak noktası olarak belirlenmiştir. Türk Dünyası, jeopolitik ve jeostratejik konumu ve doğal kaynakları nedeniyle 20. yüzyılın sonlarında araştırmacılar tarafından en çok ilgi gören bölgelerden biri haline geldi. Bu nedenle 20. yüzyılın sonlarına doğru Türk Dünyası dinamiklerini ve Türkiye ile Türk Dünyası arasındaki ilişkileri ortak kimlik, değer ve hedefler doğrultusunda inceleyen çalışmaların sayısı artmıştır. Bu çalışmalara benzer şekilde, bu tez de özellikle Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana Türk kimliğini ve Türk Kimliğinin Türk Dış Politikası üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu bağlamda 1989 yılındaki Özal yönetiminden 2023 AK Parti'sine kadar Türkiye'nin Dış Politikasını analiz etmektedir. Türk Dış Politikasının yaklaşık otuz yıllık faaliyetlerini analiz edip, Türk kimliğinin bu faaliyetlere etkisini ararken, Türk Dış Politikasının tarihsel geçmişi ve Türkiye-Türk Dünyası ilişkilerindeki kurumsal gelişimi özellikle Türk Dili Konuşan Devletler Zirvelerinin ilk gününden Türk Devletleri Teşkilatı'nın kuruluşuna kadar incelenmiştir. Türk Dış Politikasının tarihsel geçmişi ve Türkiye'nin Türk Dünyası ile ilişkilerinin özellikle Türk Devletleri Teşkilatı üzerinden kurumsal gelişimi araştırılarak, Türk kimliğinin özellikle son otuz yılda Türk Dış Politikası üzerindeki etkisi ayrıntılı olarak keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The evolving literature on identity lacks systematic attention tointeractions among the states with a common or similar identity. Consequently, this dissertation prefers to examine inter-state relations among the states that claim to have a common or similar identity. It reveals the historical experiences of states and questions the extent of cooperation and the reasons behind the motivation of cooperation in a single framework. In this regard, understanding the Turkic identity and its influence on Turkish Foreign Policy, revealing the historical experiences of Turkey and the states of the Turkic World, and questioning the motivation of states in the relations between Turkey and the Turkic World; mainly through the Organization of Turkic States have been selected as focus. Due to its geopolitical and geostrategic location, and the potential of its natural resources, the Turkic World became of particular interest to international relations and political science researchers at the end of the 20th century. Therefore, the number of studies on the dynamics of the Turkic World and the relations between Turkey and the Turkic World in line with common identities, values, and goals increased during this period. Similarly to these studies, this dissertation also examines the Turkic identity and its influence on Turkish Foreign Policy, particularly since the demise of the Soviet Union. In that regard, it analyses Turkey's Foreign Policy from Ozal's Administration in 1989 to 2023's AKP. In order to analyse the Turkish Foreign Policy in the last three decades and establish the Turkic identity's influence upon it, the historical background of Turkish Foreign Policy and the institutional progress in the relations of the Turkey-Turkic World from the first day of Turkic-speaking states summits (Ankara Summit on October 30-31, 1992) to the Organisation of Turkic States has been investigated and the findings presented herein.