The impact of Covid-19 on the digitalization of administration of SMEs in Morocco
Covıd-19'un Fas'taki KOBİ'lerde yönetimin dijitalleşmesine etkisi
  1. Tez No: 793973
  2. Yazar: AMİNA BELHOUSSINE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAD CANBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu makale, COVID-19 döneminde KOBİ'ler ve çevreleri bağlamında dijital inovasyonun entegrasyonunu tartışmaktadır. Bir işletme esasen iç ve dış çevresine açık bir sistemdir. Sürdürülebilirliğini sağlamak için tüm değişikliklere ve şoklara uyum sağlar. Ekonomik ve sağlık krizleri ekonomik faaliyetleri yavaşlatmış ve hükümetler dikkat çekici önlemler almıştır. Bunlar arasında daha hızlı dijitalleşme ve çalışanlar ile KOBİ'lere yönelik bir dizi sübvansiyon yer almaktadır. Bu nedenle dijitalleşme, müşteriler ve yönetim süreçleri arasındaki iletişimi kolaylaştıracak bir araç ve KOBİ'lerin pazardaki rekabet güçlerini artırmalarına ve iş ortamlarını iyileştirmelerine yardımcı olacak bir can simidi ve katalizör olarak görülmelidir. Fas, vatandaşları devlete daha yakın hale getirmek için 2013 yılında Dijital Merkez'e katıldı. Ne yazık ki, insan kaynakları ve dijital altyapı Fas'ın ulusal bağlanabilirliğini geliştirmek için yeterli olmadığı için bu çok başarılı olmadı. Fas hükümeti, KOBİ'leri geleneksel yönetim sistemlerini uzaktan çalışma ve e-ticaret gibi pratik dijital araçları kullanarak modern yönetim sistemlerine dönüştürmeye teşvik ediyor; bu da onlara ulusal ve küresel pazarda rekabet avantajı sağlayarak faaliyetlerini tanıtacak ve destekleyecek ve de böylece ülkenin ekonomik büyümesine katkıda bulunacaktır. Bu araştırma, mevcut Fas KOBİ'leri arasında bir anket metodolojisi kullanarak ve istatistiki bilgi toplamak için birincil kaynaklardan elde edilen verileri kullanarak bir saha araştırması yaparak ampirik bir çalışma yürütmüştür. Çevrimiçi araçlar, KOBİ'lerin genel yönetim sistemlerini iyileştirmek ve modern yönetim sistemlerini benimseme kararlarından kaynaklanan kalan zorlukların üstesinden gelmek için kullanılacaktır. Faslı KOBİ'lerin eticaretin faydaları ve zorlukları, uzaktan çalışma ve kuruluşlarında e-ticareti benimsemelerini engelleyen engeller hakkındaki algılarını değerlendirmek için karşılaştıkları temel zorluklar hakkında bilgi toplamak amacıyla anketler ve görüşmeler gibi envanterler kullanılmıştır. Anket sorusu, seçilen 354 KOBİ'nin dijitalleşme yoluyla organizasyon yapılarını modernize edip etmediklerini doğrulamayı amaçlamıştır. Sonuçlar, ankete katılan KOBİ'lerin %85,3'ünün bilgiye doğrudan erişim, zamandan tasarruf ve aracıları ortadan kaldırarak pazar fırsatlarını genişletme yoluyla e-ticareti tanıtarak kuruluşlarını düzene soktuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This article discusses the integration of digital innovation in the context of SMEs and their environment in the era of COVID-19. A company is essentially a system open to its internal and external environment. It adapts to all changes and shocks to ensure its sustainability. Economic and health crises have slowed economic activity and governments have taken diversionary measures. These include faster digitization and a series of subsidies for workers and SMEs. As such, digitization should be seen as a tool to promote communication between customers and management processes and as a lifeline and catalyst to help SMEs increase their competitiveness in the market and improve their business environments. internal and external. Morocco joined the Digital Hub in 2013 to bring citizens closer to government. Unfortunately, this was not very successful as human resources and digital infrastructure were insufficient to improve Morocco's national connectivity. The Moroccan government encourages SMEs to transform their traditional management systems into modern management systems, using practical digital tools like remote work and e-commerce, which would give them a competitive advantage in the national and global market to promote and support their activities and thus contribute to the economic growth of the country. This research conducted an empirical study by conducting a field survey among existing Moroccan SMEs through a survey methodology and using data obtained from primary sources to collect statistical information. Online tools will be used to improve the overall management systems of SMEs as well as to overcome remaining challenges due to their decision to use modern management systems. Surveys such as questionnaires or interviews were used to obtain information on the main challenges faced by Moroccan small and medium enterprises in order to assess their perception of the advantages and challenges of e-commerce, remote working and the obstacles that prevent them from doing so. adopt e-commerce within their organizations. The survey question was to verify whether 354 selected SMEs have streamlined their organizational structure through the use of digitization. The results show that 85.3% of the SMEs surveyed have streamlined their organizations by adopting e-commerce through direct access to information, saving time and expanding market opportunities through the elimination of intermediaries