Energy security in Russian foreign policy toward EU after Russo-Ukraine War of 2022
2022 Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası AB'ye yönelik Rus dış politikasında enerji güvenliği
  1. Tez No: 793975
  2. Yazar: RAND ALBADWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, Rusya'nın AB'ye yönelik dış politikasının bir silahı olarak hareket eden enerji güvenliğini incelemektedir. Araştırma, özellikle 24 Şubat 2022'de başlayan Rus-Ukrayna savaşı sonrasında Rusya'nın AB'ye yönelik iddialı enerji politikasını incelemektedir. Bu çalışmada sorulan temel soru, Rusya'nın AB'ye yönelik dış politikasının neden enerji güvenliğini bir silah olarak kullandığıdır. ve Ukrayna savaşı sonrası enerjiyi tekelleştirerek nasıl jeopolitik, jeostratejik ve jeo-ekonomi avantajı elde ediyor? Bu arada, ele aldığı ikincil soru, AB'nin Rusya'nın enerji güvenliği politikasına nasıl yanıt verdiğidir. Araştırma, verilerin hem birincil hem de ikincil kaynaklardan yararlanılarak çevrimiçi olarak toplandığı nitel bir araştırma tekniği kullanmıştır. Bu arada, bu çalışmanın anlatısını oluşturmak için tematik analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma, Rusya'nın enerjiyi AB'ye karşı stratejik bir silah olarak kullandığı sonucuna varıyor. Rusya ayrıca AB'ye şantaj yapmak ve işini güvence altına almak için enerji tedarik yollarını çeşitlendirdi. Jeopolitik olarak Rusya, Ukrayna savaşında yaşandığı gibi, enerji çıkarlarını gerçekleştirmek için askeri taktiklere bile başvurduğu bir saldırı stratejisi uygulamıştır. Bu arada, jeoekonomik olarak Rusya, Asya ve Afrika pazarlarını keşfetmenin yanı sıra yeni bir enerji merkezi kurmak ve Ruble ticaretine başlamak için EAEU'yu başlattı.
Özet (Çeviri)
This research examines energy security acting as a weapon of Russian foreign policy toward the EU. The research investigates Russia's assertive energy policy toward the EU, especially after the Russo-Ukraine war started on February 24, 2022. The key question raised in this study is, why is Russia using energy security as a weapon of its foreign policy toward the EU, and how it gains a geopolitical, geostrategic, and geo-economics advantage by monopolizing energy post-Ukraine war? Meanwhile, the secondary question it addressed is, how the EU has responded to the Russian energy security policy. The research employed a qualitative research technique, where data were collected online by utilizing both primary and secondary sources. Meanwhile, the thematic analysis technique was utilized to construct the narrative of this study. The research concludes that Russia uses energy as a strategic weapon against the EU. Russia has also diversified its energy supply routes to blackmail the EU as well as secure its business. Geopolitically, Russia has employed an offensive strategy where it employs even military tactics to achieve its energy interests, as has been experienced in the Ukraine war. Meanwhile, geoeconomically, Russia has launched EAEU to establish a new energy hub and start trade in Roubles along with exploring the Asian and African markets.