Bir kurumsal kimlik aracı olarak firma logolarının tarihsel süreci ve değişiminin tüketiciler açısından marka güvenilirliğine etkisi
The effects of the historical process and change of company logos as a corporate identity tool on brand reliability for consumers
  1. Tez No: 793987
  2. Yazar: GÜLNUR YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN GÜVENİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada tasarımın ve kurumsal kimlik aracının en önemli unsuru olan firma logolarının tarihsel süreci ve değişiminin tüketiciler açısından marka güvenilirliğine etkisi incelenmiştir. Logoların ve logotype'ların grafik tasarımda iki temel amacı bulunmaktadır. Birincisi mesajı iletmek, ikincisi ise bir tasarım ürününün tonunu hissini tüketiciye iletmeye yardımcı olmaktır. Bu sebeple logoların ve logotype'ların grafik tasarımdaki önemi göz ardı edilemez. Yani kısacası Logotype'ların , yazının görsel yönü olarak tanımlanıp metni okunaklı ve estetik bir şekilde düzenleme sanatıdır. Bunun ötesinde, belirli bir ruh halini yaymak veya bir mesajı güçlendirmek için kullanılabilir. Bu tez çalışmasında öncelikli olarak logoların tarihsel süreci incelenip marka kavramı ve tüketiciler üzerinde bıraktığı algının değerlendirilebilmesi için çevrimiçi bir anket gerçekleştirilmiştir. Ardından logoların tüketici üzerindeki etkilerinin incelenebilmesi için anket düzenlenmiştir. Ankette dört farklı yiyecek ve içecek markalarının logo tasarımlarının eski ve yeni logoları kullanılmıştır. Ankete katılan 50 katılımcının (25 erkek ve 25 kadın) eğitim sevileri, medeni durumları ve yaş aralıkları birbirinden farklı olacak şekilde belirlenmiştir. Tüketici anketi sonucunda markaların eski logolarını olumlu bulanların sayısı yeni logolarını olumlu bulanların sayısından daha az olarak tespit edilmiştir. Tüketicilerin markalara olan genel izlenimleri ise markanın tüketiciye verdiği imaja“Katılıyorum, kısmen katılıyorum ve katılmıyorum”olarak değerlendirmesi şeklinde olmuştur. Buradan yola çıkarak markaların farklı kesimlerden, farklı yaşlardan, farklı cinsiyetlerde ankete katılan tüketiciler üzerinde çoğunlukla emin olduğu bir markayı temsil ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of typographic design as a corporate identity tool on the historical process and change of company logos on brand reliability in terms of consumers has been examined. Typography has two main purposes in graphic design. The first is to convey the message, and the second is to help convey the tone, feeling of a design product to the consumer. For this reason, the importance of typography in graphic design cannot be ignored. In short, typography is defined as the visual aspect of writing and is the art of arranging the text in a legible and aesthetic way. Beyond that, it can be used to spread a certain mood or reinforce a message. The earliest example of typography can be seen in the Bible written by Gutenberg, who started a typography revolution in the west. In this thesis, an online survey was conducted to examine the historical process of logos and to evaluate the brand concept and the perception it left on consumers. Then, a survey was conducted to examine the effects of typography on the consumer. The old and new logos of the typographic logo designs of four different food and beverage brands were used in the survey. Education levels, marital status and age ranges of 50 participants (25 men and 25 women) participating in the survey were determined to be different from each other. As a result of the consumer survey, the number of those who find the old logos of the brands positive is less than the number of those who find their new logos positive. The general impressions of the consumers on the brands were in the form of the brand's evaluation of the image given to the consumer as“I agree, partially agree and disagree”. From this point of view, it has been seen that brands represent a brand that they are mostly sure of on consumers who participated in the survey from different segments, different ages and different genders