Treadmil egzersiz testine abartılı tansiyon yanıtı veren hastaların sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının iki boyutlu longitudinal strain görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular systolic functions of patients with exaggerated high blood pressure response to treadmill exercise test with two- dimensional longitudinal strain imaging
- Tez No: 793988
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Treadmil Egzersiz Testine Abartılı Yüksek Tansiyon Yanıtı Veren Hastaların Sol Ventrikül Sistolik Fonksiyonlarının İki Boyutlu Longitudinal Strain Görüntüleme İle Değerlendirilmesi Amaç: Literatürde çelişkili sonuçlar olsa da yapılan çalışmaların önemli bir kısmında egzersiz esnasında gelişen tansiyon yanıtının, kardiyovasküler olay ve artmış ölüm riski ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Egzersize abartılı yüksek hipertansif yanıt ile kardiyovasküler risk ve ölüm arasındaki ilişkinin ana nedeninin yapısal kalp hastalığı gibi kardiyovasküler (KV) anormalliklerin olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, treadmil egzersiz testine abartılı hipertansif yanıt veren(EAHY) hasta grubunda yapısal ve fonksiyonel kardiyak değişikliklerin ve subklinik kardiyak hasar varlığının transtorasik ekokardiyografi kullanılarak 2 boyutlu(2B) longitudinal strain analizi yöntemiyle değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kardiyoloji Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran, bilinen kronik hastalık öyküsü olmayan ve Treadmil egzersiz testinin en yoğun safhasında ''EAHY'' ve ''normal tansiyon yanıt'' veren bireyler sırasıyla hasta (n=42) ve kontrol (n=44) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Sol ventrikülün tüm segmentlerinin longitudinal sistolik strain değerleri ölçülmüştür. Tüm segmentlerin strain değerlerinin aritmetik ortalaması alınarak global longitudinal strain (GLS) hesaplanmıştır. Gruplar arası ölçümleri kıyaslanmasında parametrik ve non-paretmetrik testler kullanılarak SPSS 26 yazılımı ile yapılmıştır. Bulgular: EAHY yanıt veren grup ile normal tansiyon yanıtı veren grubun yaş ortalaması benzer bulunmuştur. Ayrıca iki grubun diğer demografik özellikleri ile laboratuvar verileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır(hepsi için p>0.05). Grupların konvansiyonel EKO verileri karşılaştırıldığında iki grup arasında sol ventirkül(SV) ejeksiyon fraksiyonu (EF), fraksiyonel kısalma (FS) gibi konvansiyonel sistolik fonksiyon değerlendirme parametreleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık izlenmemiştir(hepsi için p>0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Left Ventricular Systolic Functions of Patients with Exaggerated High Blood Pressure Response to Treadmill Exercise Test with Two- Dimensional Longitudinal Strain Imaging Aim: Although there are conflicting results in the literature, it has been demonstrated in a significant number of studies that the Blood Pressure (BP) response developed during exercise is associated with an increased risk of cardiovascular events and death. Cardiovascular (CV) abnormalities, such as structural heart disease, are thought to be the leading cause of the relationship between exaggerated high BP response to exercise and cardiovascular risk and death. The aim of this study is to evaluate the presence of structural and functional cardiac changes as well as subclinical cardiac damage through 2D (2D) longitudinal strain analysis with transthoracic echocardiography (TTE) in the patient group with exaggerated hypertensive response to the treadmill exercise test. Patients and Methods: Individuals who applied to the outpatient clinics of the Cardiology Department of Health Sciences University Gulhane Health Application and Research Center with no known previous chronic disease and had“exaggerated high hypertensive response”(EHHR) and“normal blood pressure response”in the most intense phase of the Treadmill exercise test were divided into two groups as patients (n= 42) and control (n=44), respectively. Longitudinal systolic strain values of all segments of the left ventricle were evaluated with TTE. Global longitudinal strain (GLS) was calculated with an arithmetic average of strain values of all segments. Measurements were compared between groups using the SPSS 26 software program with parametric and non-parametric tests. Results: The mean age of the two groups was found to be similar. In addition, there was no statistically significant difference between the two groups in terms of other demographic characteristics and laboratory data (for all p>0.05). Based on the conventional echocardiographic data of the groups, no statistically significant difference was observed between the traditional systolic function evaluation parameters, such as LV ejection fraction (EF) and fractional shortening (FS) between the two groups (for all p>0.05). Left ventricular mass index (LVMI) 81.90(±15.36)g/m2, left atrial (LA) volume index 22.57(±8.04) ml/m2, mitral E/e' 7.70 (±1.79), deceleration time (Dt) 160.52(±38.57) ms and relative wall thickness (RWT) 0.47(±0.06) measurements in EHHR group were found to be statistically significantly higher than the control group.