Proton-proton, proton-karşıtproton çarpışma süreçlerinde tek (RHO) ve çift (RHO ya da PION) mezonun inklusif yaratılmasında yüksek-tivist katkılar
Higher twist contributions to the inclusif production of single (RHO) and double (RHO or PION) meson in proton-proton and proton-antiproton collisions
- Tez No: 793996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, esnek olmayan hadron–hadron saçılmalarında büyük–𝑝𝑇 inklusif tek ve çift mezon üretimi süreçleri incelenmiştir. Tek mezon üretimi için 𝑝 + 𝑝̅→ 𝜌 +(𝜌 −) + 𝛾 ve çift mezon üretimi için 𝑝𝑝̅→ 𝜋 +𝜋 −𝑋 ile 𝑝𝑝̅→ 𝜌 0𝜌 0𝑋 süreçlerinin tesir kesitlerine, yüksek– tivist ve önder-tivist katkıları, KRD çerçevesinde, dondurulmuş etkileşme sabiti için hafif mezonların üretildiği deneylerdeki enerjiler alınarak hesaplanmış olup 𝑝𝑇 < 5𝐺𝑒𝑉/𝑐 bölgesinde yüksek–tivist katkıların etkin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we calculate the contribution of the higher–tivist Feynman diagrams to the large–𝑝𝑇 inclusive single (𝑝 + 𝑝̅→ 𝜌 +(𝜌 −) + 𝛾) and double (𝑝𝑝̅→ 𝜋 +𝜋 −𝑋 and 𝑝𝑝̅→ 𝜌 0𝜌 0𝑋) meson production cross section in hadron–hadron collisions in case of the frozen coupling approaches. The preceding results demonstrate that higher tivist contributions must be considered especially in the region of 𝑝𝑇 < 5𝐺𝑒𝑉/�